Institute for Management Development (IMD) iz Lausanne, čiji partner-institut je Nacionalno vijeće za konkurentnost Hrvatske, objavio je najnovije rezultate istraživanja koje se provodi više od 20 godina. U njega ne ulaze nerazvijene zemlje ili zemlje s nepouzdanom statistikom.
Hrvatska, koja je po šesti put uvrštena u istraživanje, našla se na 58. mjestu. Premda je ova pretposljednja pozicija zabrinjavajuća, jer iza nas je još samo Venezuela, treba naglasiti da se ocjena naše konkurentnosti u odnosu na prvorangiranu zemlju poboljšala sa 40 posto u 2010. godini na 49,4 posto u 2011. godini.
Usporedi li se ovaj podatak s rezultatima iz 2006. godine, tada se može zaključiti da se zaostatak Hrvatske u ocjeni konkurentnosti prema usporednim zemljama ipak postepeno smanjuje, ističe se u priopćenju Nacionalnog vijeća za konkurentnost.
Muke s neplaćanjima poreza i stranim investicijama
Analiza 20 faktora konkurentnosti navodi na zaključak kako su naši najbolji faktori: cijene, zdravlje i okoliš, obrazovanje, društveno okruženje i međunarodna trgovina, a najlošiji: management, institucije, domaća ekonomija, stavovi i vrijednosti, tržište rada i zaposlenost, znanstvena infrastruktura, poslovna legislativa i strana ulaganja.
Iz područja cijena, po inflaciji Hrvatska je rangirana na 7. poziciju, a povoljne su i pozicije cijena najma poslovnih prostora. Produktivnost i efikasnost znatno su poboljšane, ali uslijed velikog smanjenja zaposlenosti.
SAD najkonkurentniji, Njemačka 'uzletjela'
Najznačajnija vijest ovog istraživanja je povratak SAD-a na vodeću poziciju koju dijele s Hong Kongom, a na trećem mjestu je prošlogodišnji lider Singapur. Tajvan, koji je prethodne godine napredovao s 23. na 8. poziciju, ove je godine na 6. mjestu. Znatan je napredak Njemačke - sa 16. na 6. mjesto u dvije godine. Irska je nastavila pad i na 24. Je mjestu, a prije 5 godina bila je na 11.
Nove članice EU, s Hrvatskom usporedive zemlje, bilježe određena poboljšanja svojih pozicija (Rumunjska, Poljska) odnosno manji oporavak nakon značajnog pada prethodne godine (Slovačka, Slovenija), dok su Mađarska i Bugarska pale na ljestvici u odnosu na 2010. godinu.
"Za konkurentski napredak Hrvatskoj su potrebne brze promjene. Ovogodišnji rezultati rangiranja IMD ukazuju da Hrvatska nema više vremena, jer se samo brzim i jasno ciljanim promjenama mogu privući nova znanja i investicije ključne za dugoročni održivi rast i razvoj zemlje", ističe Ivica Mudrinić, predsjednik Nacionalnog vijeća za konkurentnost.
Vezani članci:
arti-201102090206006 arti-201009120197006 arti-201009130437006 arti-201003260119006