AUTOR HDZ-OVOG GOSPODARSKOG PROGRAMA /

'Hrvatska ima nizozemsku bolest'

'Kriza koja je zahvatila juznu Europu je ocigledno zahvatila i Hrvatsku. Nezaposlenost je vrlo visoka.

1.3.2015.
20:06

"Hrvatska iza sebe ima tezak put iz komunizma. Jos ne posjeduje strukture trzisnog natjecanja koji su dio trzisnog gospodarstva. Postojao je jedan djelomicno povoljan razvoj. Drzava je bila ovisna o inozemnim kreditima, vanjski dug je snazno rastao u odnosu na BDP. To je slicno kao i u drugim zemljama eurozone koje se nalaze u krizi. Hrvatska je imala stabilan tecaj, kao da je euro vec uveden. Sad se nalazi u teskoj situaciji, jer su cijene visoke, preradivacka industrija nije konkurentna, poljoprivreda je u poteskocama. Dakle, cjelokupna situacija nije dobra", kaze u razgovoru za RTL autor ekonomskog programa HDZ-a Hans-Werner Sinn.

Na pitanje koje ce biti njegove preporuke, kako poboljsati hrvatsko gospodarstvo, Sinn odgovara: "O preporukama jos ne mogu govoriti. Radimo na projektu, dosli smo do sredine. Bilo bi prerano govoriti o preporukama. Bit ce to sigurno preporuke za strukturna poboljsanja hrvatskog gospodarstva, jacanje konkurentnosti industrije, privlacenje inozemnih ulaganja - jer izravna ulaganja su hitno potrebna - te povecanje fleksibilnosti trzista rada".

Kako se to radi? Sto bi danas trebalo uciniti u Hrvatskoj da se to sve postigne?

Sto ce preporuciti HDZ-u Sinn nije zelio otkriti, ali nije zelio ni komentirati rad aktualne Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne, sigurno necu kritizirati Vladu. Nije moj zadatak mijesati se u hrvatsku politiku".

Ako HDZ i poslusa sve preporuke, Sinn kaze da ce dugo trebati da se vide rezultati.

"Strukturne reforme nikad ne djeluju odmah, za to uvijek treba nekoliko godina. Uzmimo primjrice reforme u Njemackoj pocetkom proslog desetljeca. Donesene su 2003., provedene su prvi put 2004., vidljive su bile 2007. a tek 2010. smo osjetili jace, znacajne efekte. Potrebno je pola desetljeca dok strukturne reforme djeluju. Nesto malo mozda i prije, ali ne od danas na sutra. Uvijek se moze provesti politika kojom se u ovom trenutku nesto malo pokrece. Drzava se moze, naprimjer, zaduziti, kako bi pokrenula potraznju za proizvodima iz privatnog sektora za koje nema kupaca u svijetu, ali to ne doprinosi poboljsanju gospodarstva", kazao je Hans-Werner Sinn.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Radite dulje i radajte vise djece'

Smatra kako Hrvatska ima "nizozemsku bolest" - ovisna je o novcu iz drugih zemalja, sto je pogubno za unutarnje investicije.

"Kada je Nizozemska nasla plin, prodali su ga drugim zemljama i zaradili mnogo novca kojim su povisili place i to je bilo pogubno za izvoz", obrazlozio je. Takoder smatra kako u Hrvatskoj prelazak iz komunistickog gospodarstva u trzisno jos nije zavrsen, te da imamo puno "polujavnih" tvrtki.

"Radite dulje i radajte vise djece", kazao je Sinn u razgovoru za HRT. zakljucuje da je to jedino rjesenje za demografski problem koji ima Hrvatska, ali i brojne druge zemlje zapadne Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sinn ce u ponedjeljak sudjelovati na koferenciji "Hrvatska i EU - Razvojna politika 2015. - 2020.", koja se odrzava u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo