Prosječni mjesečni prihod kućanstva u Hrvatskoj u 2011. godini iznosio je 890 eura, a u Sloveniji 1.500 eura. Dok su slovenska kućanstva u prosjeku imala osnovne mjesečne troškove na razini od 1.260 eura u Hrvatskoj su prosječni mjesečni troškovi procijenjeni na oko 1.188 eura. Dakle, svako slovensko kućanstvo moglo je prosječno mjesečno štedjeti oko 240 eura, a svakom hrvatskom je kućanstvu nedostajalo je gotovo 300 eura da bi pokrio nužne troškove života.
Prema istraživanju GfK, čak 72 posto hrvatskih kućanstava imalo je prihode niže od potrebnih, a s druge strane samo 8 posto ih je imalo veće. Istovremeno, u Sloveniji je 57 posto građana imalo prihode veće od potrebnih dok je manje imalo njih 25 posto. Upravo onolike prihode koliki im trebaju u Sloveniji je imalo 18 posto kućanstava, a u Hrvatskoj 17 posto.
Hrvati ne mogu bez mobitela
I Slovenci i Hrvati najviše troše na hranu. Nakon hrane i pića, slovenska kućanstva najviše troše na prometne troškove te odjeću i obuću - za te kategorije troškova novac izdvaja 93 posto tamošnjih kućanstva.
Hrvatskim su pak kućanstvima nakon hrane i pića na prvom mjestu mobiteli (91 posto). Za štednju novac izdvaja 57 posto slovenskih kućanstva te samo 21 posto hrvatskih, a zanimljivo je da Hrvati više troše na obrazovanje (40 posto) od Slovenaca (33).