Horor od 2012.: Otkazi će prštati na sve strane

Iako je (barem kalendarski) vrijeme ljubavi i veselja, poruke ekonomista s kojima smo pričali, ne potiču, nažalost, takve osjećaje. Upravo suprotno.

26.12.2011.
11:12
VOYO logo

"U idućoj godini neće biti drastičnih promjena i morat ćemo se svi naviknuti na stagnaciju. Neće biti daljnjeg pogoršanja, ali niti poboljšanja. Ipak, ni to nije dobro jer ako ta stagnacija bude dugotrajna dovest će do depresije."

Ovo je najoptimističnija izjava koju smo uspjeli dobiti postavljajući pitanje što nas to sve u Hrvatskoj čeka u 2012. godini. Izrekao ju je ekonomist Damir Novotny dodajući kako građani puno očekuju od nove vlasti za čiji se paket mjera još ne zna hoće li polučiti pozitivne rezultate.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mjere nove Vlade bez svijetle budućnosti

No, upravo u mjere koje su dosad procurile iz redova nove vlastiLjubo Jurčić ne vjeruje ističući kako je i Plan 21 tek politički, knjiški udžbenik koji u sebi ne sadrži potrebnu strategiju za pokretanje gospodarstva.

"U daljnjoj diskusiji moglo se čuti kako će decentralizirati Hrvatsku i financije spustiti na lokalnu razinu što po mom mišljenju ne bi bilo dobro. O brodogradnji i poljoprivredi nisu ništa rekli. Imaju priču o turizmu, ali još uvijek ne znaju kakav turizam točno žele. Govori se o otpuštanjima i rezanjima u državnoj upravi što će im donijeti samo dodatne probleme na koje se nisu pripremili. Državna uprava je neučinkovita, ali nije stvar u rezanju koje će potom za sobom samo povući pad potrošnje nego u tome da se tih 5 milijardi pravilno utroši", nabraja Jurčić bez imalo optimizma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otkazi u brodogradnji i prerađivačkom sektoru

Njegov neoptimističan stav dijeli i Zdeslav Šantić, ekonomski analitičar iz Splitske banke. Iako ističe da mjere nove vlade ne može komentirati dok ih ne vidi "na papiru", navodi kako je "teško naći razloge za optimizam u idućoj godini".

"Bit će to jedna jako izazovna <a target="_blank" href="BDP će opet zaorati u minus">godina u kojoj ćemo imati daljnji pad gospodarske aktivnosti, rast nezaposlenosti i u kojoj ćemo se morati odreći nekih prava koje smo dosad imali", upozorava Šantić dodajući kako bi bilo puno jednostavnije da su se sve potrebne mjere provele postupno nego odjednom te da će one sada biti šok za gospodarstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šantić otkaze predviđa baš u onoj brodogradnji koju je kao spornu naveo i Jurčić i koju treba restrukturirati, a opciju otkaza otvara i u sektorima prerađivačke industrije.

Budući da su, kaže, proizvođačima cijene energenata i one administrativne rasle unazad tri godine, oni će tu muku sad prebaciti na potrošače pa se očekuje i rast cijena od 3 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I što sad?

Zbog svih problema s kojima će se nositi hrvatsko gospodarstvo, a koji će se vrlo negativno odraziti na život građana te na imovinu u njihovim džepovima (ako je itko još uopće ima), ekonomisti poručuju - oprezno s potrošnjom.

"Ja stalno ponavljam pa ću i ovaj put. Ne treba se zaduživati, a da niste procijenili sve rizike. Ne kupujte ono što vam ne treba. Zar se zaista ne može bez najnovijeg mobitela? Oni koji imaju kredite bilo bi najbolje, ako je ikako moguće, da ih vrate, a ako kupujete neku imovinu dobro razmislite hoćete li moći plaćati porez na nekretnine koji se u posljednje vrijeme najavljuje. I naravno treba pronaći dodatni posao", preporučuje Jurčić ističući kako bi bilo dobro da je riječ o samozapošljavanju. Kroz smiješak kaže da ne treba bježati ni od sadnje luka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problemi s eurom

Naše sugovornike smo zamolili i da nam kažu trebamo li strahovati od novih velikih problema s eurom. Novotny nam je kazao kako smatra da su "pokrenuti stabilizacijski osigurači te da bitnije šokove u idućih godinu dana ne očekuje". Da se velike stvari s eurom neće događati u 2012. smatra i Ljubo Jurčić.

"Euro će kod nas ovisiti o dužničkoj krizi, ali nadam se da do nje neće doći i da Vlada vodi brigu o tome", kaže Jurčić dodajući kako ipak postoji veća mogućnost da zbog dužničke krize dođe do problema s kunom nego s eurom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo