Hoće li pasti prvi dogovor o dugu Ljubljanske banke?

31.7.2010.
13:15
VOYO logo

Kako piše ljubljanski dnevni list Dnevnik, nakon što su Kosor i Pahor "ekspresno" riješili granično pitanje, sada će u središtu njihova napora biti pokušaj da riješe pitanje "stare devizne štednje nekadašnje Ljubljanske banke (LB)" u Zagrebu, o čemu se posljednjih dana prije sastanka odvijala intenzivna diplomatska aktivnost.

arti-201007290749006Poslovni dnevnik Finance navodi da je, s obzirom na veliku razliku u stajalištima dviju država oko toga pitanja, teško očekivati da će se rješenje naći već u Bohinju tijekom jednosatnog sastanka dvoje premijera, no većina slovenskih elektroničkih medija ističe Pahorovu izjavu od četvrtka da ne želi poticati previsoka očekivanja, ali da bi uspjeh predstavljalo već i to kada bi za pitanje Ljubljanske banke njegov susret s hrvatskom premijerkom u Bohinju bio ono što je za rješenje graničnog pitanja bio njihov prvi susret u Trakošćanu prije godinu dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Trakošćanu je uprkos skepticizmu koji je tada postojao došlo do načelnog dogovora o deblokadi hrvatskih pristupnih pregovora i rješenju graničnog prijepora, s time što je arbitražni sporazum potpisan nekoliko mjeseci kasnije.

Slovenski mediji u vezi s pitanjem Ljubljanske banke i njezinih štediša neslužbeno navode načelnu poziciju Ljubljane da je to multilateralno pitanje koje treba rješavati u okviru pregovora nasljednica SFRJ o problemu garancija za deviznu štednju u bivšoj Jugoslaviji. No, dodaju da bi Ljubljana dopustila i bilateralno rješenje ako to znači da bi se hrvatski štediše obeštetile iz potraživanja koja Ljubljanska banka ima prema hrvatskim tvrtkama, te ako bi došlo do otvaranja podružnice Nove Ljubljanske banke (NLB) u Zagrebu. Te navode premijer Pahor u četvrtak nije želio komentirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po informacijama ljubljanskog Dnevnika, u Bohinju još neće doći do razmjene diplomatskih nota o ratifikaciji arbitražnog sporazuma u obje države, čime bi se i formalno potvrdilo da je sporazum u obje države stupio na snagu. Uz formalne razloge, vezane uz rok nakon što je sporazum nakon potvrde na referendumu objavljen u slovenskom službenom listu, neki slovenski mediji navode da u Ljubljani postoje rezerve oko toga što učiniti ako hrvatska nota bude sadržavala jednostranu izjavu usvojenu prilikom ratifikacije koja se u Ljubljani tumači kao "odricanje prava Sloveniji na izlaz na otvoreno more".

Kako je u subotu prenio slovenski radio, neki su slovenski pravnici mišljenja da bi u takvom slučaju u svojoj noti Ljubljana morala istaknuti svoju izjavu kojom konstatira da hrvatska jednostrana izjava nema utjecaja na arbitražni postupak, a drugi da bi Slovenija u takvom slučaju morala odbiti hrvatsku notu o ratifikaciji arbitražnog sporazuma.

U svakom slučaju, slovenski mediji najavljuju da će današnji jednosatni razgovori izaslanstava dviju vlada na čelu s premijerima doprinijeti ulaznoj liniji bilateralnih odnosa u zadnjih godinu dana.

Prethodni članci:

arti-201007100301006 arti-201006140073006 arti-201006180232006 arti-201007290749006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo