U četvrtak će biti donesena odluka Europskog parlamenta koja bi mogla unijeti nepovratne promjene u internet.
Plaćanje za prava i ugradnja filtera
Zastupnici će u Strasbourgu odlučiti hoće li Direktiva o zaštiti intelektualnog vlasništva na internetu biti vraćena na preradu ili će biti usvojena u trenutnoj verziji, koja je izazvala buru među korisnicima, ali i internetskim tvrtkama. Prema trenutnim informacijama, Direktiva trenutno ima podršku više 360 zastupnika, a za usvajanje je potrebno njih 375. Upućeni zastupnici pak tvrde da ništa još nije sigurno jer se mišljenja mijenjaju iz dana u dan. Mnogi se žale i tvrde da će novi zakon, ako bude usvojen u trenutnoj verziji, uništiti slobodu govora i internet kakav nam je poznat, jer će taj zakon postati oruđe za nadzor i kontrolu.
Oni koji se zalažu za usvajanje Direktive kakva jest, pak kažu da je cilj novinskim izdavačima, glazbenicima i ostalim kreatorima pošteno platiti za korištenje njihovih originalnih sadržaja. Na taj bi način Google, Facebook ili YouTube morali platiti pravo da objavljuju njihove sadržaje, ili će pak morati ugraditi filtere za to, javlja Jutarnji list. Prema članku 11, Facebook i Google bi prije objave sadržaja morali kupiti licence od medijskih izdavača, što se kolokvijalno zove porez na linkove, dok članak 13 propisuje takozvani upload filter koji bi osigurao da nema kršenja autorskih prava kod svih sadržaja koji se unutar cijele Europske unije stavljaju na Internet.
Nestanak malog novinarstva i blogova?
Dok se neki zastupnici zalažu za zaštitu prava na internetu, istovremeno upozoravaju i na opasnost koja prijeti ako Direktiva stupi na snagu s ova dva članka. 'Pozdravljam potrebu i napore da se autorima zaštite prava na internetu, stoga je važno naglasiti da se ne protivim cjelokupnom prijedlogu Direktive. Direktiva je toliko kontroverzna jedino zbog članaka 11 i 13. Uistinu smatram da ne pretjerujem kada kažem da usvajanjem njezine trenutne verzije, europskoj slobodi prijeti neviđena opasnost', rekla je Julia Reda u ime Piratske stranke.
Kritičari dodaju i da bi usvajanjem direktive profitirale i velike novinske agencije jer bi one tada mogle naplaćivati dio svojeg sadržaja. Zbog toga je, tvrde, uložen i velik trud u lobiranje za usvajanje Direktive. Tako bi propalo malo novinarstvo, web portali, ali i blogovi. Zagovornici Direktive, poput Axela Vossa iz njemačkih pučana, kažu da posljedice ove Direktive neće osjetiti nitko osim velikih internetskih platformi. Korisnici neće imati ništa s time, tvrdi Voss, piše Jutarnji list.
'Usvajanjem Direktive internet neće biti nepovratno uništen, nego jedino bolje reguliran. Članak 13 ne može se sagledavati izvan konteksta članka 2 istog dokumenta zato što su navedeni članci osmišljeni tako da se pravno dopunjavaju', rekao je Voss.