U Washingtonu na godišnjoj Skupštini MMF-a i Svjetske banke istaknuto je da je svjetsko gospodarstvo stupilo u novu i vrlo opasnu fazu. Pretpostavlja se da će svjetska privreda u ovoj i idućoj godini u prosjeku imati rast od četiri posto.
"Rješenja postoje, međutim ona zahtijevaju neke političke odluke. U ovom trenutku je potrebna vizija i shvaćanje urgentnosti i ozbiljnosti situacije. Ako se reforme koje su potrebne provedu, mislim da do nove krize i financijskog sloma neće doći", rekao je za Dnevnik HTV-a zamjenik guvernera HNB-a Boris Vujčić.
Istaknuo da Hrvatska narodna banka ima i sredstva i instrumente kojima će nastaviti održavati stabilnost tečaja eura u odnosu na kunu. Dodao je da je HNB tijekom krize izgradio snažne rezerve kojima mogu intervenirati u slučaju nove krize.
"Mislim da je Hrvatska spremna podnijeti takav udarac krize. Međutim, to bi značilo vrlo lošu situaciju za nas. Ionako slabe perspektive rasta za Hrvatsku bi se i dalje pokvarile, financijski sustav bi također pretrpio taj udarac i troškovi financiranja bi porasli, što bi i dalje produžilo lošu ekonomsku situaciju, kazao je Vujčić za HTV.
Naše banke su u dobrom stanju
Zamjenik guvernera tvrdi da se građani ne trebaju bojati za poslovanje banaka koje rade u Hrvatskoj.
"Naše banke su su stvarno u dobrom stanju i zbog toga svi možemo biti sretni. Međutim, nekakva ozbiljnija kriza, tipa nekontroliranog bankrota Grčke, bi naravno imala odraz na sve, posebno na rast troškova financiranja", rekao je Vujčić, ističući da je HNB spreman maksimalno štititi banke koje posluju u Hrvatskoj od posljedica poremećaja koji bi mogao doći iz inozemstva.
Vujčić kaže da na godišnjoj Skupštini MMF-a nitko službeno ne spominje grčki bankrot, već samo određeni analitičari. Svi se nadaju da će se novac za Grčku osigurati do prosinca, ali, zaključio je Vujčić, sve će ovisiti o tome što će učiniti grčka vlada odnosno hoće li uspjeti provesti reforme koje je obećala.
Vezani članci:
arti-201109221177006 arti-201109210008006 arti-201109250511006