HDZ /

panično spašava INA-u po SDP-ovom receptu

29.3.2011.
15:34
VOYO logo

Još u prosincu prošle godine oporbenjaci su u Sabor uputili dopunu Zakona o privatizaciji INA-e kojom je trebalo biti spriječeno da mađarski MOL ili neki mu blizak financijaš dođe u posjed 50 posto dionica INA-e.

Dionica INA-e je tada, podsjetimo, skočila nebu pod oblake pa je Hanfa, baš kao i sada, obustavila njenu prodaju. Prekid traje do 14. prosinca kada Luki Bebiću u Sabor stiže SDP-ov prijedlog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članak 1. izmijenjenog zakona glasio po SDP-u je trebao glasiti: "Za stjecanje 50 posto i više dionica INA-e d.d. osim Republike Hrvatske drugi imatelji dionica ili s njima povezane osobe moraju imati suglasnost Hrvatskoga sabora".

No, parlamentarna je većina odbacila najprije prijedlog da se raspravi o tome po hitnom postupku. A onda je Vlada, 27. siječnja, dala negativno mišljenje o SDP-ovom prijedlogu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dva mjeseca kasnije, javnost doznaje da Vlada hitno sastavlja Uredbu, a jednako žurno i zakon koji bi spriječio preuzimanje 50 posto INA-e od strane nekog privatnog investitora.

Primjer Mađarske

SDP u tome vidi pokušaj dobivanja glasova, a ne autentičnu brigu za sudbinu INA-e.

"Danas imaju identičnu ideju, a prije nekog vremena su nas uvjeravali da to nije moguće zbog određenih 'europskih' ograničenja. Naš smo prijedlog temeljili na primjeru Mađarske, koja je na sličan način spriječila neprijateljsko preuzimanje MOL-a, iako je država imala tek nekoliko postotaka vlasništva. I još su to napravili kao članica Europske unije!", kazao nam je SDP-ovac Gordan Maras.

Napominje da namjera njihovog prijedloga nije bila da se na neograničeno vrijeme zabrani prodaja većinskog udjela Ine, već da u slučaju takve mogućnosti Sabor ima pravo na mišljenje je li preuzimanje u interesu Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Želimo imati upravljačka prava nad najvećom hrvatskom kompanijom koja daje 8 posto BDP-a svojim prihodima, a da ne govorim koliko je pitanje energetike, budućnosti nafte i plina ključno. Poanta je bila u tome da sutra ne dođe netko tko će od INA-e ostaviti samo pumpe na kojima će se točiti benzin nekih drugih naftaša", objašnjava SDP-ovac.

SDP-ov gospodarski strateg Branko Grčić ističe kako mu nije jasno zašto je Vlada tako "glatko" odbila njihov prijedlog, a onda se pojavila s ovim koji toliko nalikuje na njega dva mjeseca kasnije: "Ništa se nije promijenilo, ne razumijem", komentirao je Grčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201103280833006 arti-201006080611006 arti-201009140164006 arti-201009140553006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo