Građevinare kriza tek čeka!

Smanjenje investiranja, pad narudžbi i pad cijena samo su neki od pokazatelja trenutnog stanja u građevinarstvu.

6.7.2010.
14:54
VOYO logo

Ukupni prihodi u građevinarstvu u 2009. su, za razliku od mnogih ostalih sektora, veći za 807 milijuna kuna ili 3,44 posto, a bruto dobit je pala tek 132 milijuna kuna ili 16,7 posto. Budući da je građevinarstvo počelo osjećati krizu još krajem 2008., rezultati i nisu loši.

No, ukupan pozitivni rezultat ipak može dati pogrešnu sliku kada se raščlane poslovanja tvrtki, te se pogledaju zastrašujući podaci za sektor u prvom tromjesečju ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije svega, naplata prihoda u građevinarstvu traje duže nego u drugim granama, kao i investicijski ciklus. Prošle su godine još stizali prihodi od projekta koji su ugovoreni na početku 2008. ili tijekom te godine, a koji su u 2009. uglavnom završili. Osim na prihode tvrtki, to je rezultiralo da je lani odrađeno tek 6,5 posto manje radova nego 2008. godine, piše Poslovni dnevnik.

Taj pad za prva četiri mjeseca ove godine iznosi 18,1 posto, a vrijednost novih narudžbi pala je za čak 48,8 posto. Za tri mjeseca nove narudžbe iznose mizernih 2,8 milijardi kuna. Uz to što nema investicija, građevinari su sve više prisiljeni spuštati cijene, te dodatno otpuštati radnike i smanjivati plaće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poseban problem imali su oni koji su se bavili stanogradnjom, primjerice Tehnika ili Profectus, jer je tržište zamrlo, pa čak i spuštanje cijena u razinama od pet do 20 posto nije donijelo toliko željeno povećanje prometa i priljev svježeg novca, piše Poslovni dnevnik. Splitski Konstruktor inženjering u prvih pola godine nije ispunio svoju obvezu prijavljivanja rezultata poslovanja. Konstruktor je u 2008. bio najveća građevinska tvrtka s prihodima od 2,34 milijarde kuna. Već lani su upali u probleme koji se protežu i na ovu godinu, ali o tome ne izvještavaju javnost, kao što nisu poslali ni rezultate poslovanja. S njima bi tablica ipak nešto drukčije izgledala.

I Stipić grupa je imala skok od gotovo 300 posto, te je povećala prihode za 914 milijuna kuna, no kako se sastoji i od dijela koji se odnosi na prodaju opreme za stanove, ne može se razlučiti kojem dijelu te prihode može zahvaliti.

Za Osijek Koteks podaci, pak, nisu konsolidirani, a iako je predsjednik Uprave Drago Tadić poručio da bi im to povećalo prihode i rang, tvrtka nije odgovorila na upit o konsolidiranim prihodima. Utjecaj je na kraju imalo i to što su podružnice tvrtki CB&I, Technip i Salcef imale enormno visok rast, te su popravile ukupnu sliku za gotovo milijardu kuna, piše Poslovni dnevnik.

S druge strane, tvrtke koje se u Hrvatskoj smatraju perjanicama građevinarstva iskusile su uglavnom pad prihoda. Tehnika, Viadukt, Strabag i Osijek Kotekst smanjili su prihode za četvrtinu i tako pokazali svoju veliku izloženost javnom sektoru, bilo u području niskogradnje ili visokogradnje. Ingra je doživjela golem pad prihoda od 44 posto, Cesta Varaždin više od 40 posto, Institut IGH ipak zbog diverzificiranosti poslova 13,6 posto, a Hidroelektra 4,3 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članak:

arti-201006210408006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo