Oko 125 tisuća Hrvata ima kredit u švicarcima. Iako se o tome više ne priča, visok tečaj švicarskog franka i dalje je noćna mora onima koji su digli kredit za stan u toj valuti.
Marija je jedna od onih kojoj je rata narasla za 1.000 kuna. Kredit je digla prije četiri godine. Tada je franak bio na razini od 4,5 kuna, danas je 6,20 kuna. To je povećanje za gotovo 50 posto.
'Nagovarali su nas da uzmemo kredite u švicarcima'
"Dok smo kupovali stanove, nagovarali su nas da uzmemo kredite u švicarcima. Živimo katastrofa, na rubu egzistencije. Plaćom više ne možemo pokriti troškove. Nigdje više ne idem, čak ni svojoj djeci ne mogu priuštiti kino, ni ove godine sigurno nećemo ići na more. Zar nije to tužno", požalila se Marija.
Iz Udruge Franak upozoravaju da su danas u problemima građani zaduženi u švicarcima, a da to sutra mogu biti oni koji imaju kredite u eurima. U međuvremenu, država i banke prebacuju odgovornost jedni na druge.
"Nitko nije rekao da se dugovi ne moraju vratiti. Svakako se svi dugovi moraju vratiti i onaj tko se zadužio, mora vratiti svoj dug, ali u biti on mora vratit svoj dug. Ne više od toga. Znači, ono na što je pristao - svoj dug s cijenom tog duga, odnosno nekakvom kamatom koja je tržišno normalna. Sve iznad toga je nešto zbog čega hrvatsko tržište indirektno pati", kaže Tomislav Prpić iz udruge Franak.
Srbija i Mađarska za svoje građane imaju sluha
Srbija za iste probleme svojih građana ima sluha. Donijela je zakon koji ide njima u korist.
Dobar primjer stiže i iz Mađarske. Banke koje su plasirale kredite morale su podnijeti dio rizika tako što su same podmirile gubitak do vrijednosti tečaja.
"Mađarski premijer donio je zakon po kojem se svi krediti koji su u švicarskim francima moraju otplatiti po tečaju koji je ekvivalentan našem tečaju od 4,77 kuna za švicarski franak", pojasnio je Prpić.
Na potezu je naša Vlada. Građani s kreditima u švicarskom franku nadaju se da njihova obećanja, neće ostati samo mrtvo slovo na papiru.