Pooštravanje propisa u industriji čija je reputacija ugrožena još od globalne financijske krize iz 2008, i niz skandala sa manipulacijama na tržištu dovode do otpuštanja velikog broja brokera, a u prilog im ne ide ni rapidan razvoj tehnologije koji omogućava da burzovne trgovce zamijene brži i jeftiniji kompjuterski algoritmi.
"U početku je bilo sjajno, imali smo velike timove, a kada je i bio loš dan znali smo da će uslijediti dobar i popraviti ga. Odlazak na posao bio je zabavan i posao uopće nisam doživljavao kao posao", priča bivši broker Philip Rands, koji je bankarski svijet napustio 2013.
Bitka s tehnologijom
Prema podacima grupacije TheCityUK, krajem 2014. u brokerskom sektoru radilo je 9.400 ljudi što je 42 posto manje nego 2009. kada je bilo zaposleno 16.400 brokera. Neovisno o tom, broj zaposlenih u financijskom sektoru skočio je za 17 posto.
Prevara stoljeća: Namještali tečaj na tržištima valuta i zarađivali milijune
Napredak tehnologije je u proteklom desetljeću doveo do dramatičnog rasta automatizacije trgovanja. Na valutnim tržištima danas 70 posto posla obavljaju algoritmi, u odnosu na 30 posto iz 2007, pokazuje istraživanje Banke za međunarodna poravnanja.
Dotukli ih skandali
Brojne banke su tijekom trećeg kvartala najavile desetine tisuća otkaza, a u njima pošteđeni neće biti ni brokeri. Riječ je o švicarskoj banci Credit Suisse , njemačkoj Deutsche Bank, HSBC-u i Barclaysu.
Skandali s manipulacijama na financijskom tržištu samo su doprinijeli blaćenju ugleda brokera u očima javnosti, regulatora i dioničara banaka. Banke su morale platiti desetine milijardi dolara na ime kazni zbog neuspjeha u sprečavanju manipulacije njihovih brokera, koji su mnoge malverzacije dogovarali e-mailovima i telefonom.
Reuters/Danas.hr