Otkrilo je istraživanje britanske The New Economics Foundation. Istraživači su 151 državu rangirali po kvaliteti života, životnom vijeku i brizi za okoliš. Čak 85 posto Kostarikanaca izjavilo je da su sretni kako žive. Kada je u pitanju globalni indeks sreće za 2012., iza Kostarike slijede Vijetnam, Kolumbija, Belize i Salvador.
Hrvatska je po globalnom indeksu sreće tek na 82. mjestu, s dvostruko manje sretnih ljudi nego u Kostarici, s time da je Lijepa naša najmanje bodova dobila zbog slabe brige o okolišu.
Zelena ekonomija
A briga za okoliš upravo je glavni adut Kostarike. Ova država u Srednjoj Americi po mnogočemu usporediva je s Hrvatskom. Imamo gotovo jednaku površinu, broj stanovnika, a ta nekada siromašna državica gotovo nas je dostigla po BDP-u. Od 1982. do danas BDP u Kostarici skočio je čak 18 puta! Glavni razlog gospodarskog uzleta Kostarike, koja je donedavno bila poznata samo po proizvodnji banana i kave, jest okretanje zelenoj ekonomiji (održivom razvoju) i industriji, piše Večernji list.
Kostarika je i prva zemlja u svijetu koja je uvela porez na zagađivače okoliša. U zadnjih 10-ak godina ova e zemlja provela i industrijalizaciju. Tako je 2002. američki div Intel upravo Kostariku izabrao kao prvu stranu zemlju u kojoj će proizvoditi čipove. Intel je u pogon uložio stotine milijuna eura, a sada godišnje izvozi čipove vrijedne četiri milijarde dolara. Kostarika je jedna od rijetkih država koja ni centa ne izdvaja za vojsku. Naime, vojsku su ukinuli 1949. nakon građanskog rata. Ekonomist Ljubo Jurčić kaže da Hrvatska može mnogo učiti od ove zemlje. "Hrvatska bi u svakoj regiji trebala stvoriti uvjete za četiri djelatnosti. Tada nam Dioki ne bi spašavali Turci koji, kada je pokrenut taj nekadašnji div, nisu ni znali što je kemija u tom smislu", zaključuje Jurčić.
Hrvatska je po globalnom indeksu sreće tek na 82. mjestu. Na 83. je Grčka, 87. Slovenija, a Makedonija na 140. Usporedbe radi, bogati SAD je tek na 105. mjestu.