Izjava ministra Mlađana Dinkića da "u svetu raste potražnja za novim modelom Fijatovog automobila koji se proizvodi u Kragujevcu", obradovala je javnost, a naročito nastavak: "Srbija će ove godine imati dve milijarde evra prihoda od prodaje novog 'fiće'".
Ali, Dinkićeva izjava ima i nastavak: "Svaki peti dinar od izvoza Srbije poticaće iz ove fabrike."
A to znači da je ministar finansija i ekonomije navedenu računicu izveo na osnovu očekivanja da će vrednost izvoza Srbije u 2013. godini, baš zahvaljujući izvozu fijata 500L, dostići oko 11 milijardi evra, za četvrtinu više od prošlogodišnjih 8,8 milijardi evra, piše Politika.
- Reč je o dve milijarde evra deviznog priliva u ovoj godini od očekivanog izvoza oko 160.000 vozila. Tako bi izvoz automobila iz nove fabrike u Kragujevcu u ovoj godini odlučujuće doprineo smanjivanju trgovinskog deficita zemlje. Pored toga, FAS će zaposlenima isplaćivati zarade, a državi će plaćati poreze i doprinose – objasnio je Aleksandar Ljubić, državni sekretar u Ministarstvu finansija i privrede.
Sada u FAS-u radi oko 1.600 ljudi, a po ugovoru sa našom državom već je trebalo da zaposli ukupno 2.500 radnika. Za svakog zaposlenog Fijatu iz državnog budžeta sleduje po 10.000 evra.
Ljubić kaže da je korist od povratka Fijata u Kragujevac višestruka:
- Sada se u Srbiji proizvodi čak 80 odsto delova za „fijata 500L”. Uvoze se samo motor i menjač, koji čine 11 odsto vrednosti tog automobila. Automobilska industrija postaje ozbiljna grana u našoj zemlji, jer oko 150 svetskih kompanija danas ovde proizvode delove za automobile – navodi Ljubić.
Ekonomisti su jednodušni u oceni da će doprinos FAS-a očekivanom ovogodišnjem rastu srpske ekonomije od 2,5 odsto biti veliki.
Značajno je i to da se od oktobra 2012. na izvoznoj listi Srbije događa poželjna promena strukture srpskog izvoza. Od tada vrednost izvoza automobila nadmašuje tradicionalno najveće pojedinačne izvoznike, poljoprivredu, odnosno kukuruz. Ali, preokret se dogodio i na uvoznoj listi – uvoz auto-delova nadmašio je naftu i gas.