Evo zašto Vlada srlja u propast

28.2.2011.
18:28
VOYO logo

Pobunama u arapskim zemljama ruše se autokratski, nedemokratski režimi koji već godinama, pa i desetljećima, odgađaju neophodne reforme. Ta revolucija na ulici ravnateljicu Instituta za javne financije Katarinu Ott potaknula je da pokuša dokučiti zbog čega hrvatska Vlada zazire od snažnijih reformi.

"Razlike između Hrvatske i arapskih zemalja su, naravno, velike, ali postoje i brojne sličnosti: nefunkcioniranje demokratskih institucija, optužbe za ekstremnu korumpiranost čak i najviših političara, visoka nezaposlenost, posebice mladih, te neprovođenje neophodnih reformi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoji li i u Hrvatskoj strah od ulice: generalnog štrajka, demonstracija, nasilja? Boji li se Vlada da će masa nezaposlenih izaći na ulice, poduzme li neophodne mjere koje bi njihov položaj - kratkoročno - mogle još i pogoršati?", piše Ott u najnovijoj kolumni za za časopis Banku.

Veliko istraživanje, provedeno na uzorku zemalja OECD-a, devetnaest najrazvijenijih i najbogatijih država svijeta u razdoblju 1975.-2008., pokazuje da se koliko-toliko solidne vlade, koje nisu baš na rubu gubitka vlasti, mogu slobodno upustiti čak i u vrlo agresivnu fiskalnu prilagodbu i preživjeti iduće izbore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ott navodi da istraživanje na koje se poziva polazi od teze da fiskalne konsolidacije često dovode do nasilja protiv vlade. Povijest obiluje takvim primjerima: od pada Weimarske Republike početkom 1930-ih, do žestokih demonstracija u Grčkoj 2010. Tamo gdje nestabilnost institucija traje duže, oštrije mjere vladajućih obično izazivaju nemire i nesigurnost za što su primjer južnoameričke zemlje.

Ima li Vlada na rubu gubitka vlasti petlje za reforme?

"Je li Hrvatska dovoljno slična zemljama OECD-a i je li hrvatska Vlada koliko-toliko solidna, odnosno nije li već ionako na rubu gubitka vlasti pa bi mogla imati petlje i ozbiljno krenuti u reforme?

Ili se Vlada boji da je sličnija nekadašnjim južnoameričkim režimima pa bi stvarnim provođenjem reformi mogla izazvati nemire i biti svrgnuta s vlasti i bez demokratskih izbora? Ili se boji da bi slični problemi poput onih u arapskim zemljama mogli izvesti nezaposlene i nezadovoljne na ulice? Ili djeluje stihijski, od slučaja do slučaja, pa kako bude - bude.

S čime god da Vlada kalkulira, ako ne počne što brže i što odlučnije stvarno provoditi svoj Program gospodarskog oporavka, netko će to kad-tad morati učiniti, ali uz znatno višu cijenu za hrvatske građane" upozorava Katarina Ott.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ravnateljicu Instituta za javne financije zaključuje da bi Vlada , umjesto da zavarava i sebe i građane, trebala otvoreno i iskreno nastupiti prema građanima, upoznati ih s problemima, priznati vlastite propuste i slabosti te otvoreno izložiti planove i akcije. Onako kako je to nedavno učinio američki predsjednik.

Vezani članci:

arti-201102180128006 arti-201102160621006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo