Hrvatsko bankarsko tržište je u 2011. ostvarilo ukupni povrat na kapital, tzv. RoE (eng. Return on Equity) u iznosu od 7%. Sličan prinos ostvaren je i prošle godine. Kao i prethodne godine takav je povrat svrstao domaće bankarsko tržište u zlatnu sredinu u usporedbi s bankarskim sektorima tzv. CEE regije, pobijajući argumente o extra-profitima hrvatskih banaka, zaključuje portal moj-bankar.hr koji je proveo analizu.
U Hrvatskoj je tako ukupna dobit svih banaka bila oko 4 miljarde kuna, dok su PBZ i Zaba zaslužne za skoro dvije trećine te dobiti.
Ni u regiji nije bilo značajnijih promjena. I dalje su najprofitabilnji banakarski sektori Češke, Poljske i Slovačke, dok Rumunjska i Bugarska još uvijek plaćaju danak krizi koja je utjecala na nekretninski sektor te na volumen robne razmjene tj. izvoza koji su imali negativniji učinak na bankarski sektor.
Slovenski bankarski sektor najneprofitabilniji
U našem susjedstvu, 2011. godina bila je vrlo dinamična. NLB, sa 20% problematičnih kredita u svom portfelju, povukla je bankarski sektor Slovenije na nezavidno mjesto najneprofitabilnijeg bankarskog sektora regije sa ostvarenim gubitkom banaka u iznosu većem od 200 milijuna eura tj. negativnog povrata na kapital banaka od -11.7%. Za Sloveniju nastavak ovog trenda se očekuje i u 2012. godini, s najavom guvernera Kranjca da čak trećina poduzeća jednostvano ne može otplaćivati kredite.
S druge strane, bankarski sustav BiH apsorbirao je gubitke u 2010. i vratio se pozitivnom trendu poslovanja u 2011. i dostigao razinu profitabilnosti od 7%.
U 2012. godini analitičari očekuju slične trendove kao i u 2011., ali gledajući neizvjesnosti oko Grčke i Španjolske, jedino sigurno što se može zaključiti jest da više ništa nije sigurno.