Istovremeno, na azijskim su burzama cijene dionica oštro pale, što je također posljedica strahovanja ulagača od produbljivanja dužničke krize u eurozoni, unatoč 750 milijardi eura vrijednom planu Europske unije za stabilizaciju eura, piše Hina.
Strahovanja da će širenje dužničke krize izvan granica Grčke, na Portugal i Španjolsku, izazvati slabljenje europskih gospodarstava, a time i svjetskog već su prošloga petka potaknula snažan pad burzovnih indeksa na Wall Streetu i europskim tržištima.
arti-201005150343006I predsjednik Europske središnje banke Jean-Claude Trichet kazao je da je europsko gospodarstvo u najtežoj situaciji od Drugog svjetskog rata, pa možda čak i prvog. Ustvrdio je i da je dužnička kriza izazvala reakcije na tržištima slične onima u vrijeme vrhunca financijske krize 2008. godine. Zbog toga ne čudi što ulagači smanjuju svoje pozicije u dionicama, a ulažu u sigurnije obveznice i zlato.
Inače, cijena zlata kreće se blizu najviših razina u povijesti, oko 1.236 dolara po unci, unatoč jačanju dolara.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, primaknuo se jutros na valutnim tržištima najvišoj razini u gotovo 15 mjeseci - 86,7 bodova.
Pritom je tečaj eura prema američkoj valuti jutros potonuo za 0,9 posto, na 1,2234 dolara, najnižu razinu od travnja 2006. godine. Samo od početka ovog mjeseca euro je prema dolaru oslabio za 7 posto. U odnosu na japansku valutu, cijena eura potonula je sa 114,24 jena, koliko je iznosila u petak, na 112,90 jena. I dolar je oslabio prema jenu, pa je njegov tečaj pao s 92,44 na 91,95 jena, piše Hina.