Banka je oštro revidirala raniju prognozu iz svibnja ove godine, kada je očekivala da će BDP ove godine pasti 0,6 posto. Također, blago je revidirana na niže i prognoza za sljedeću godinu - projekcije iz svibnja govorile su o rastu od 1,7 posto.
Po ocjeni EBRD-a, gospodarska se situacija u Hrvatskoj očigledno pogoršava. S obzirom da je BDP pao dva uzastopna tromjesečja, i to za 0,7 posto u četvrtom tromjesečju 2011. u odnosu na prethodno tromjesečje te pad od 1,6 posto u prvom tromjesečju 2012. prema prethodna tri mjeseca, u EBRD-u ocjenjuju da se gospodarska situacija u Hrvatskoj pogoršava i da je zemlja sada u recesiji.
Prema projekcijama Banke rasta neće biti niti u drugoj polovici 2012., a, ocjenjuju, na cjelokupnu situaciju u gospodarstvu pozitivno bi trebala utjecati činjenica da je krajem prošle godine potpisan sporazum o pristupanju EU kao i perspektiva punopravnog članstva u Uniji sredinom 2013. godine.
"To su pozitivni signali za srednjoročno razdoblje i mogli bi pomoći u oživljavanju povjerenja i ulaganja", navodi se u izvješću EBRD-a.
Pogoršanje u cijeloj regiji
U regiji srednje Europe i baltičkih zemalja, u kojoj su uz Hrvatsku još Estonija, Mađarska, Latvija, Litva, Poljska, Slovačka i Slovenija, EBRD za ovu godinu prognozira rast u prosjeku od 1,7 posto, a u 2013. za 1,9 posto.
Što se tiče cijele regije, EBRD je revidirao svoje ranije prognoze iz svibnja kada je očekivao rast BDP-a od 3,1 posto, a sada očekuje u prosjeku rast BDP-a od 2,7 posto. Za 2013. očekuje se rast od 3,2 posto, dok su projekcije u svibnju govorile o rastu od 3,7 posto. Usporavanje gospodarstva u regiji, objašnjavaju u Banci, u prvom redu je uvjetovano krizom u eurozoni čiji se negativni učinci šire i na istok.
Poljska i Slovačka - pozitivni primjeri
Osim u Hrvatskoj, pad gospodarskih aktivnosti prognoziraju još u Sloveniji i Mađarskoj. Od zemalja u regiji izdvajaju i Srbiju, čije gospodarstvo sada pokazuje slabosti, zbog izloženosti eurozoni, ali i zbog neizvjesne političke situacije u zemlji.
Među svijetlim točkama EBDR izdvaja Poljsku i Slovačku gdje se očekuje rast.