Iako je gašenje 15 tisuća tvrtki bez ijednog zaposlenog trebalo početi s 1. srpnjem, novi Stečajni zakon po kojem će se to odvijati na snagu stupa tek s 1. rujnom, piše Slobodna Dalmacija. Prema mišljenju stručnjaka za stečajnu tematiku odvjetnika Miće Ljubenka, kasnije stupanje na snagu daje prostor za pripremu cijelom procesu, no teško da će Zakon ubrzati stečajeve tvrtki koje duguju čak 15 milijardi kuna.
Slijedi i čišćenje tvrtki sa zaposlenima
Iako novi propis vlasnicima i direktorima prijeti da će sud troškove otvaranja stečajnog postupka naplatiti iz njihove privatne imovine, Ljubenko podsjeća da je i prije bila predviđena kaznena odgovornost za one koji ne otvore stečaj svojih tvrtki, iako su se ispunili svi uvjeti za to. "Troškovi otvaranja stečajnog postupka ipak nisu toliko veliki da bi oni koji su dosada morali otvoriti stečaj, izbjegavajući tu obvezu možda i nekoliko godina, sada odjednom promijenili mišljenje. Radije će riskirati da sud naplati taj trošak iz njihove imovine", zaključuje Ljubenko. Ako stečaj ne otvore vlasnici, učinit će to Fina koja će se kasnije naplatiti iz privatne imovine dužnika, piše Slobodna Dalmacija.
Nakon tvrtki bez zaposlenih i s blokadom računa, slijedi "čišćenje" tvrtki sa zaposlenima, ali koje imaju četveromjesečnu blokadu ili koje primjerice nisu isplatile tri plaće.
Slobodna Dalmacija/Danas.hr