FINA je u posljednjih sedam i pol mjeseci zaprimila 24.577 zahtjeva za pokretanje stečaja po ubrzanom postupku za tvrtke koje su dotad u blokadi bile 120 ili više dana, a u kojima mahom uopće nije bilo zaposlenih (20.707 tvrtki), a u manjem dijelu ih je bilo zaposleno tek jedno ili dvoje, piše Novi list.
To znači da je po ubrzanom postupku od početka rujna svaki mjesec pokretano više od 3.200 stečajeva, odnosno više od stotinu dnevno. Sad treba čekati kako bi se utvrdilo je li moguće naplatiti barem malih dio od 24,4 milijarde kuna koliko su dugovanja tih poduzeća.
Neki dužni milijune, a neki tek tisuće
Može se reći i da je svaka ta tvrtka u prosjeku blokirana zbog deset milijuna kuna, no iza prosjeka skrivaju i oni koji svojim partnerima ili državi nisu platili stotine milijuna kuna duga, ali i oni koji duguju po nekoliko tisuća kuna.
Za 7.053 pravne osobe za koje je FINA pokrenula stečaj, nadležni su trgovački sudovi donijeli rješenje o otvaranju stečajnog postupka, to znači da je za gotovo 30 posto tvrtki za koje je FINA podnijela prijedlog stečaj i već otvoren. Do 30. lipnja, pojašnjavaju iz FINA-e, ta će agencija pokrenuti još 2.061 stečaj u tvrtkama koje su 1. rujna bile u blokadi i imaju zaposlenih.