Ne preusmjeravajte plaću na ove račune, jer dug stiže na naplatu, ma gdje bili

23.9.2014.
6:24
VOYO logo

Iz Hrvatske narodne banke objasnili su da građani smiju imati sve moguće račune u inozemstvu, u Europskoj uniji i diljem svijeta, te na njih primati plaće. Ima jedno ali: hrvatski poslodavci smiju isplaćivati plaće samo u kunama, a u devizama smiju isplaćivati samo radnike koji su poslali na rad u inozemstvu, piše Slobodna Dalmacija. No, to i nije golem problem. Nađete banku koja će vam kune konvertirati u eure i to je to. Naravno, konverzija košta nešto, a i pitanje je po kojem tečaju...

'Ne vidim nikakve svrhe u otvaranju računa u inozemstvu i preusmjeravanju plaće na taj račun. Time možete dobiti neko vrijeme, neki predah, dok vjerovnik ne shvati da se nešto događa, nekih mjesec, dva ili više. Kad ovrhovoditelj kojem dugujete shvati da nemate računa ili prihoda u zemlji, a zna da ste zaposleni u Hrvatskoj, jednostavno će javnobilježničko ili sudsko rješenje o ovrsi odnijeti poslodavcu. Lako će ga naći, to će napraviti preko javnog bilježnika i onda će taj trošak pronalaženja poslodavca ispostaviti dužniku. Poslodavac će biti dužan ustegnuti dug, a dio plaće koja ne podliježe ovrsi poslati na vaš račun', kaže Marija Duljković, stalna sudska vještakinja za bankarstvo i financije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dugujute u Hrvatskoj, dugujete i u cijelom EU-u

Na pitanje može li se dužnik potpuno preseliti živjeti u inozemstvo i tako možda pobjeći od dugova, sudska vještakinja kaže da dugovi dužnika prate i u inozemstvu.

'Kad dugujete u Hrvatskoj, dugujete i u cijelom EU-u. Možda će malo potajati dok hrvatski vjerovnik ne naplati svoj dug građaninu koji je preselio račun ili se sam preselio u EU ili u neku drugu zemlju, ali bi se trebao naplatiti. Naš pravni sustav usklađen je s Unijinim i sudski se nalozi izvršavaju u svim EU-zemljama', objašnjava Duljković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'U slučaju da ovršenik otvori račun u banci sa sjedištem izvan Republike Hrvatske, ovrha se provodi prema zakonskoj regulativi te države i nije točno da se ovrha na primanjima hrvatskog državljanina koji prima na račun u drugoj državi ne može provesti', rekli su iz Financijske agencije, koja je zadužena za provođenje ovrha na svim bankovnim računima u Hrvatskoj.

Nema spasa, nema bijega od dugova

Iz Udruge 'Blokirani' kažu da ne bi željeli da građani koji su u blokadama dobiju lažnu nadu i pomisle da se mogu spasiti otvaranjem računa u inozemstvu.

Antun Rupa, koordinator “Blokiranih”, smatra da je jedino što preostaje pokušati se izboriti za neko rješenje. Ovo što Vlada pokušava s oprostom do 10.000 kuna blokiranim građanima je dobro, samo je pitanje jesu li u tome iznosu zatezne kamate, te smatra da bi to trebao biti samo startni dug.

'Nema spasa, nema bijega od dugova. Da odete na Mjesec, čekat će vas kad se vratite, uvećani za zatezne kamate. Sva davanja koja naplaćuje Porezna uprava naplatit će se lako svuda po svijetu, a i ostali dugovi u cijelom EU-u', kaže Antun Rupa. http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/258123/Default.aspx

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo