Anastazijа Tanjа Đelić, načelnica grupe za akcize Ministarstva finasija i ekonomije, sve do aprila ove godine mesečno je zarađivala 619.413 dinara, a onda je spala na „tričavih“ 380.000 dinara, saznaje "Alo!"
Anastazija Tanja Đelić prima platu kao službenik u Ministarstvu finansija, član UO Jubmes banke, predsednica Odbora za reviziju poslovanja banaka i honorarac u JP „Elektromreže Srbije”
Osim načelničke plate od 95.000 dinara, Đelićeva je kao član UO Jubmes banke i predsednica Odbora za reviziju poslovanja banke primala 448.494 dinara, a kao honorarac u JP „Elektromreže Srbije“ (EMS) inkasira još 75.000 dinara! Ona je sve ove podatke uredno prijavila Agenciji za borbu protiv korupcije, ali su u Jubmes banci, u kojoj inače država ima 27,71 odsto akcija, u međuvremenu smanjenjene apanaže. To se negativno odrazilo i na kućni budžet jedne od najplaćenijih državnih službenica, pa tako na tri mesta Đelićeva trenutno zarađuje „samo“ 380.000 dinara.
- Tačno je da sam imala prihode od 619.000 dinara u trenutku podnošenja imovinske karte, odnosno sve do 29. aprila 2013. godine. Onda je Skupština banke odlučila da novom UO drastično smanji naknade i više ne primam 448.000 dinara kao ranije. Sada dobijam oko 105.000 dinara za članstvo u UO i isto toliko za funkciju u Odboru za reviziju banke, što je, složićete se, upola manje nego ranije. Ali, treba da znate da od tih prihoda 500 evra, uz porez, automatski doniram u Sigurnu kuću - objasnila je za "Alo!" Tanja Đelić i dodala da će prilikom narednog prijavljivanja prihoda i imovine ispraviti podatke, ali da verovatno ni tada nigde neće pisati da deo novca daje u humanitarne svrhe.
"Predložio me je SNS"
Tanja Đelić nije bila raspoložena da otkrije novinarima lista "Alo!" ko se od aktuelnih političara potrudio za to da u oba mandata UO Jubmes banke uzastopno bude izabrana.
- Niko nije morao da me protežira, doktorirala sam na Ekonomskom fakultetu, a imam obljavljene radove i svoju knjigu. Prema tome, nisam slučajno dobila funkciju u UO jer sam tu bila i u prethodnom mandatu. Sada me je predložio SNS, a ko me je predložio prošli put, uopšte više nije važno - rekla je Đelićeva.
Iako je reizabrana na obe funkcije u Jubmes banci, Đelićeva u Ministarstvu finansija ima stalni radni odnos, i to kao načelnik grupe za akcize, uz platu od 95.000 dinara, što je ne sprečava da istovremeno tezgari u EMS-u.
"Alo!" je došao do dokumenata EMS-a iz kojih se vidi da je u to preduzeće 17. decembra prošle godine Tanji Đelić poverilo konsultantske poslove u vrednosti od 900.000 dinara. Ona je za konsultanta izabrana u postupku javne nabavke male vrednosti, a kao predmet nabavke u dokumentima EMS-a piše:
"Priprema materijala za izveštavanje na temu harmonizacije domaćeg zakonodavstva sa zakonodavstvom EU - direktive EU za energetski sektor."
- Stvarno ne razumem zašto me napadate? Primam 75.000 dinara mesečno, ali to nisu nikakve konsultantske usluge, već je reč o autorskom ugovoru sa EMS-om, koji podrazumeva prezentacije i seminare. Ugovor je vremenski oročen na godinu dana i zaista postoje prezentacije koje radim na teme u vezi s oporezivanjem električne energije, koje su u vezi sa direktivama EU. To bih više nazvala nekom vrstom predavanja za zaposlene i menadžment EMS-a jer se preduzeće bavi prenosom električne energije - rekla je Đelićeva za "Alo!" i dodala da ne vidi da je u tom angažmanu bilo šta sporno. Inače, kako u praksi izgleda obrazac srpske "departizacije" očigledno je na primeru ove državne službenice, kojoj se posrećilo da bez problema sedi u ministarstvu koju vodi URS, banci čiji UO vodi kadar SPS-a i javnom preduzeću u kojem je direktor iz SNS-a.
Agencija: Nije nas obavestila!
- Anastazija Tanja Đelić nije obavestila Agenciju za borbu protiv korupcije o obavljanju drugog posla u trenutku imenovanja na javnu funkciju UO Jubmes banke -, piše u odgovoru koji je "Alo!" dobio iz te institucije, tako da Agencija praktično nikada nije dala pozitivno mišljenje da ova državna službenica može da prima četiri apanaže. Prema članu 35 Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, funkcioner je dužan da u roku od 15 dana obavesti Agenciju ukoliko istovremeno obavlja više javnih poslova i funkcija. Agencija u tom slučaju donosi odluku o tome da li je funkcioner u sukobu interesa i određuje rok u kojem mora da se odrekne sporne funkcije.