Trendovi u svijetu kada je u pitanju mobilna tehnologija ove će godine biti potpuno okrenuti pametnim telefonima i surfanju preko mobitela, pokazalo je istraživanje tvrtke Deloitte.
Kako su Hrvati inače poznati kao vjerni pratitelji trendova kada su u pitanju tehnologija i gadgeti, ista se situacija očekuje i kod nas, a upravo s takvim najavama su prošlu godinu zaključili i domaći teleoperatori. Kako operatori i proizvođači već neko vrijeme zapravo muku muče s ponudom korisnicima, s obzirom na to da je na tržištu u kratkom roku ponuđeno previše proizvoda i usluga, piše Jutarnji list.
- Priroda mobilnog pretraživanja je impulzivna jer je sukladna trenutnim potrebama, pa vjerujemo da će samo taj segment podići uslugu za deset posto - istaknuo je Dejan Ljuština iz Deloittea.
Surfanje internetom preko mobitela postat će tako, prema predviđanjima, usluga broj jedan što se tiče korisnika. To je direktno povezano s najavom o velikom rastu prodaje pametnih telefona, koji su se cjenovno približili običnim telefonima, pa stoga ne čudi što će korisnici iskoristiti povoljnu situaciju i kupiti bolje mobitele za cijenu tehnički slabijih uređaja.
- Hrvatska unatoč penetraciji od 137 posto ima priliku za rast, ali ne i za povećanje broja korisnika. Prostor za rast su pametni telefoni, mobilni internet, te nuđenje brojnih aplikacija. Razvoju tržišta bi koristilo ukidanje trošarina na mobilne usluge, a priliku za rast ima broadband. U sljedećem razdoblju telekomi će se fokusirati na što kvalitetnije korištenje svojih resursa, što je prilika za kompanije koje će im ponuditi nova rješenja korištenja postojećih mogućnosti mreže - ističe Ljuština.
Aplikacije su se već do sada pokazale kao veliki hit na tržištu tehnologija, a u Hrvatskoj korisnici mjesečno kupe nekoliko tisuća aplikacija. Surfanje preko interneta malo je drukčija priča.
Naime, iako je ta usluga u velikom porastu i rast će još više, cijene mobilnog interneta još su veće od prosječnih cijena u Europi.
Velika je prednost što svi operateri u svojoj ponudi imaju flat rate, odnosno neograničeno surfanje za određenu svotu. Međutim, kako upozorava Ljuština, takva ponuda dovodi do zagušenja mreže, što stvara probleme korisnicima pri surfanju.
- Trendovi pokazuju da će se mobilni internet okrenuti od flat rate paketa i da će korisnici morati plaćati onoliko koliko potroše, što je trend u svijetu, a u Hrvatskoj se već slijedi - istaknuo je Dejan Ljuština.
Korisnici u Hrvatskoj surfaju internetom preko mobitela najčešće kada imaju određene tarife koje uključuju i do dva gigabajta besplatnog prometa. Tolika količina prijenosa podataka nerijetko je sasvim dovoljna za prosječnog mjesečnog korisnika.