Prema pisanju Financial Timesa, novac ispod madraca, štednje u bankama, udjeli u investicijskim fondovima, dionice, baš ta vrsta novca direktno je povezana sa - srećom! Što se mladih tiče, koji prije svega nastoje osigurati trajan krov nad glavom, i za njih ima nade. Nikoga nije usrećila uplata u mirovinski fond, koliko dodatan izvor novca koji će završiti u kućanstvu.
Ono što već posjedujemo, možda nas čini ponosnima, daje nam osjećaj sigurnosti, ali ne potiče sreću. Times piše kako luksuzne jahte, skupocjeni satovi, kolekcije slika ili automobila ne utječu direktno na osjećaj sreće koliko svježe zarađeni novac. Nije istina, stoga, kako je lakše plakati u Ferrariju, nego u parku na klupi, kaže Times. Poučeni telenovelama rekli bismo - i bogati plaču.
Većina ispitanih morala je ocijeniti stupanj svoje sreće, odgovoriti na niz pitanja o materijalnom vlasništvu, koja su potom uspoređivana sa prihodima, spolom i slično. Ukratko, rezultati su pokazali kako nas novac koji trošimo, čini sretnijima od materijalnih stvari koje posjedujemo.
Ekonomska stručnjakinja i osnivačica Enlightenment Economics, Diane Coyle, smatra kako sreću upoće ne bismo trebali dovoditi u vezu sa novcem.
"Ti parametri uopće nisu korisni. Država nema alata kojima bi mogla direktno utjecati na sreću, kao takvu. Država bi trebala svoje resurse usmjeriti na one mjere koje su u njezinoj nadležnosti, poput poticanja zapošljavanja ili ulaganje u mentalno zdravlje naroda", rekla je za Financial Times.