"Njihova dobit je dvije milijarde kuna, sva dobit im je iz Sirije, pola je naše i sad vi računajte", kazao je u veljači 2012. godine tadašnji potpredsjednik Vlade Radimir Čačić, prognozirajući INA-i da će zbog gubitka sirijskih naftnih polja izgubiti čitavu dobit.
Međutim, kompanija je u 2012. ostvarila značajnu dobit iz osnovne djelatnosti, koja je iznosila 2,9 milijardi kuna, kao i neto-dobit od 1,9 milijardi kuna. U INA-i su posebno zadovoljni, ističu, smanjenjem Inine zaduženosti za 27 posto i poboljšanjem operativne učinkovitosti diljem Grupe. Zbog toga su, vjeruju u INA-i, lani ostvarili zaradu prije odbitka kamata, poreza i amortizacije (EBITDA) od gotovo 5 milijardi kuna.
Ovim povodom predsjednik Uprave INA-e, Zoltán Áldott izjavio je kako unatoč značajnim izazovima koji su rezultat nedostatka sirijske proizvodnje te pada potražnje benzina i dizela četvrtu godinu zaredom, INA je uspjela značajno povećati ulaganja u Hrvatskoj u 2012. godini, utrostručivši kapitalna ulaganja u domaća istraživanja i proizvodnju, te udvostručivši ulaganja u trgovini na malo u usporedbi s 2011. godinom, navode u priopćenju za javnost.
Prihod 26,4 milijarde kuna
Kako se da uočiti u izvješću Burzi, INA-i je odgovaralo poskupljenje plina i nafte. "Ukupni prihodi od prodaje u 2012. godini iznosili su 26.404 milijuna kuna što je gotovo na istoj razini u odnosu na prošlu godinu. Manje prodajne količine nafte i prirodnog plina nadomještene su višim realiziranim cijenama naftnih derivata i prirodnog plina u usporedbi s prethodnom godinom", naveli su. Ostali prihodi iznosili su 421 milijun kuna.
Nadalje, troškovi osoblja iznosili su 1.617 milijuna kuna, što predstavlja smanjenje od 3 posto. Raskinuli su ugovore s 594 zaposlenika i isplatili otpremnine u ukupnom iznosu od 179 milijuna kuna.
"U 2012. godini porez na dobit smanjio se za 252 milijuna kuna na iznos od 346 milijuna kuna", navode.