DO JUČER TVORNIČKI RADNICI DANAS PODUZETNICI: /

'Nikad se ne bismo vraćali na staro, iako radimo 25 sati dnevno...'

Image
Foto: Priče sa dušom

Obitelj Stefanović prije 12 godina je krenula od nule, no danas živi od posla koji je podigla. A njihovih ruku djelo dolaze vidjeti ljudi iz cijelog svijeta.

20.1.2018.
18:00
Priče sa dušom
VOYO logo

Dušanka Stefanović (60) i njen suprug Živorad (64), par i okolice Donjeg Milanovca, danas se bave eko i etno turizmom i na njihov "Kapetan Mišin breg" dolaze gosti iz različitih zemalja svijeta. No, prije 12 godina oni su bili dva tvornička radnika koji su tražili nove izvore prihoda želeći se baviti nečim što će biti hit u 21. stoljeću.

"Dogovorili smo se da našu poslovnu filozofiju zasnujemo na tri svijeta pravila: da budemo autentični u svakom pogledu, od načina pripreme hrane do posluženja, da radimo s ljubavlju 25 sati u danu koji ima 24 sata, i da ulažemo deset godina u posao, da bismo tijekom jedanaeste razmišljali o tome da zaradimo dinar", priča Žika za Priče sa dušom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krenuli su od nule, a danas s kćeri Suzanom i sinom Srđanom vode otvorenu galeriju i etno domaćinstvo. Tvrde kako se na stari posao nikada ne bi vratili, što ni malo ne čudi posebice kada njihovo imanje napune turisti koji uz domaću hranu ondje imaju i prekrasan pogled na Dunav.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nemamo ništa od hrane iz restorana poput ražnjića, ćevapa i pljeskavica. Povrće uzgajamo u našem plasteniku, ništa ne pršćemo, a imamo i voće koje je ove godine odlično rodilo. Od životinja tu su samo mačke i psi, a pernatu živinu obnovit ćemo kad im budemo sagradili dobru, čvrstu kućicu, kako bi bile zaštićene od lisice koja nam je sve uništila zimus. Za naše potrebe i za goste pravimo rakiju od meda – stekovaču, čiji stari recept ne otkrivamo – tajanstvena je", pričaju.

Stefanovići imaju zanimljiv koncept poslovanja po kojem, iako mogu zaraditi više ne žele imati previše gostiju. "Zaustavićemo se na ovih 12 kreveta, jer sa svakim gostom želimo ostvariti najneposredniji kontakt i da ime gradimo na miru i tišini. Ako ovde boravi veliki broj ljudi, dolazi do degradacije prostora i gubi se taj utisak, zahvaljujući kojem nam se gosti ponovo vraćaju", pojašnjava Živorad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potom dodaje: "Svjesni smo da turizam zahtjeva puno ulaganja, pa se posvećujemo oplemenjivanju prostora i organiziramo umjetničku koloniju. Pored drvenih skulptura koje ja izrađujem, svakog listopada dolaze nam umjetnici koji stvaraju u kamenu, vajari, slikari i kipari, koji ostavljaju svoja djela u našoj zatvorenoj galeriji i galeriji pod vedrim nebom. Cijela moja obitelj je angažirana u Kapetan Mišinom bregu i jako sam sretan što turizam zanima i našeg unuka, dvanaestogodišnjeg Mateju. Dušanka i ja smo postavili temelje, a na nasljednicima je da nastave ovaj posao".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo