Crne prognoze i upozorenja Milanovića ne zanimaju

8.11.2014.
16:47
VOYO logo

Na novinarski upit kako komentira nepovoljne prognoze i upozorenje Europske komisije da je Hrvatska u gospodarskom smislu na samom dnu, Milanović je rekao kako je njegova Vlada preuzela zemlju i ekonomiju koji su bili na dnu iz kojeg se sada, po njemu, lagano dižemo. Po njegovu tumačenju, trenutno se u Europi malo gdje vidi gospodarski rast.

Mene ne zanima što je rekla Europska komisija

"Hrvatska živi u takvom okruženju anemične i slabe sjeverne Italije koja pada ekonomski, Njemačke koja stagnira i mi koji se držimo tu negdje, ali ne zadovoljava nas to. Prema tome, to je ono što mene zanima, a ne što je rekla Europska komisija, jer mi moramo donijeti proračun, a ne Europska komisija", poručio je premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska navikla trošiti, a ne pitati odakle novac

"Mi moramo i naći ćemo načina da sljedeće godine na rashodima smanjimo potrošnju za, nadam se, tri milijarde ili manje od tri milijarde kuna. To je borba koja traje iz godine u godinu, jer se Hrvatska navikla trošiti, a ne pitati odakle novac", dodao je.

Malo bile u vakumu

Za nepovoljne prognoze Europske komisije u vezi Hrvatske rekao je da su "malo bile u vakumu" jer su bile donesene prije Vladinog rebalansa proračuna, istaknuvši da u tim prognozama Europska komisija vrlo često griješi. "Ovdje se radi o sitnim pomacima koji su jako važni - ako rast bude 0,5 posto govorit ćemo da imamo rast", naglasio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Europska komisija povećala je u utorak procjenu pada hrvatskog gospodarstva u ovoj godini s prethodnih 0,6 na 0,7 posto, dok bi stopa nezaposlenosti mogla porasti s lanjskih 17,3 na 17,7 post.

"Nakon šest godina recesije, očekuje se da će Hrvatska sljedeće godine imati marginalno pozitivan rast, a oporavak investicija trebao bi potaknuti rast 2016. godine", navodi Komisija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najlošiji u EU

Hrvatska ima najlošije prognoze od svih država članica, a najbolje ima Irska, koja ove godine očekuje rast od 4,6 posto.

Prosječno u 28 zemalja članica EU-a, predviđa se rast BDP-a od 1,3 posto, a u zemljama eurozone za 0,8 posto. Sljedeće godine u EU28 očekuje se rast od 1,5 posto, a u eurozoni od 1,1 posto. U 2016. očekuje se ubrzanje rasta - na 2 posto u EU28 i na 1,7 posto u eurozoni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo