"Proteklih nekoliko godina zemlje u razvoju ubrzano su se zaduživale u devizama, a sada im ti krediti dolaze na naplatu. Krediti su narasli zbog rasta tečaja dolara, a situaciju im dodatno otežava i pad cijena sirovina na svjetskim tržištima. Zemlje poput Rusije, Nigerije, Brazila, Kazahstana i Ukrajine bit će u izuzetno teškoj poziciji", smatra Rothschild.
Spor rast Kine, kriza na Bliskom istoku...
No, kriza će, smatra on, zahvatiti cijeli svijet ponajprije stoga što se još ne zna u kojoj mjeri će usporiti kinesko gospodarstvo, ali i zbog razočaravajuće sporog rasta BDP-a u SAD i Europskoj uniji. Uza sve to, dodaje kako će na globalnu ekonomiju loše utjecati i kriza na Bliskom istoku te mogućnost izlaska Velike Britanije iz Europske unije.
Rothschildove crne prognoze potvrdio je i David Lipton, zamjenik direktorice MMF-a ističući kako se širi "opasno" mišljenje da su kreatori svjetske politike iscrpili sve opcije za poticanje gospodarskog rasta ili su naprosto izgubili volju.
Odgovornost na najrazvijenijim zemljama
Lipton drži da bi svjetski lideri trebali povećati napore i uvesti strukturne reforme kako bi se potaknuo rast te da je teret toga nesumnjivo na razvijenim zemljama, članicama G20, koje imaju fiskalnog prostora za akcije.
"Nestabilna financijska tržišta i niske cijene sirovina stvaraju novu zabrinutost spram stanja globalne ekonomije", kazao je Lipton upozorivši da je svjetska ekonomija ponovno "izuzetno ranjiva".