Davor Štern, naftni stručnjak, ugrubo računa da bi na svakih 10 dolara nižu cijenu barela cijena goriva trebala pasti za jednu kunu. No, on ipak ne smatra da će cijena nafte toliko nisko pasti, pišeJutarnji.hr.
Ipak, prema njegovim riječima, moguće je da u slučaju pada cijene nafte na 30 dolara cijena goriva padne na otprilike 6 kuna po litri. No, pitanje je što bi u tom slučaju učinila država.
Naime, svaki daljnji pad cijena goriva znači manje novca u državnom proračunu. Moguća varijanta je povećanje trošarina.
Igor Dekanić, profesor na Rudarsko-geološkom fakultetu, smatra kako bi već sada cijene goriva na benzinskim crpkama trebale biti barem za kunu niže nego što su danas. Za razliku od njih, u naftnim kompanijama su puno suzdržaniji u projekciji budućih cijena na crpkama u slučaju daljnjeg pada cijena nafte. Tako pojedni distributeri goriva smatraju kako bi uz sadašnje parametre u slučaju pada cijena barela nafte na 20 dolara cijena litre goriva na domaćim crpkama mogla pasti za oko 1,5 kunu. Dakle, na nešto više od 7 kuna po litri.
Dosadašnji pad cijena goriva u Hrvatskoj nije utjecao na pad cijena ostalih proizvoda. Konkretne brojke o utjecaju pada cijene benzina na domaću ekonomiju ekonomski analitičari još nemaju. Ipak, pad cijene naftnih derivata Hrvati će osjetiti, slažu se analitičari, kroz ublažavanje inflatornih pritisaka.