'Cijela Hrvatska se mora probuditi jer će uskoro biti kasno'

Uprava Ine idućeg bi tjedna mogla donijeti odluku o budućnosti dviju hrvatskih rafinerija, pri čemu je naizglednija odluka o prestanku rafinerijskih aktivnosti u Sisku.

19.9.2014.
14:21
VOYO logo

Predsjednica Sindikata INAŠ Maja Rilović poručila je danas da je najava gašenja Inine sisačke rafinerije suprotna obvezama koje je MOL preuzeo dioničarskim ugovorom o strateškom partnerstvu prilikom kupnje prvog paketa dionica.

Uprava Ine idućeg bi tjedna mogla donijeti odluku o budućnosti dviju hrvatskih rafinerija, pri čemu je naizglednija odluka o prestanku rafinerijskih aktivnosti u Sisku, uz prenamjenu skladišnih kapaciteta u logističko-distributivni centar i pokretanje neke druge proizvodnje u prostorima sisačke rafinerije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Modernizacija riječke rafinerije

Prerada bi se nastavila u riječkoj rafineriji, koja bi krenula u drugu fazu modernizacije, uz ulaganja od 400 milijuna dolara. Ta je opcija, prema tvrdnjama medija, ocijenjena kao najrealnija varijanta restrukturiranja Inina rafinerijskog poslovanja.

Budući da je hrvatska Vlada u arbitraži tražila da se do završetka pregovora s MOL-om zaustave sve strateške odluke, u koje svakako spada i najava gašenja sisačke rafinerije, očekujem da će se drugi dioničari tome suprotstaviti i zaštititi vitalne gospodarske interese Hrvatske i brojna radna mjesta u Sisku, izjavila je Rilović Hini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska se mora probuditi

Njezin sindikat već duže vrijeme upozorava da se planskim zanemarivanjem i lošim upravljanjem nekada velika profitabilna postrojenja za proizvodnju i preradu nafte uništavaju i gase.

"Cijela Hrvatska i njezini građani, poslovni partneri i sindikati moraju se probuditi i zaustaviti gašenje te strateške grane hrvatskog gospodarstva, jer uskoro će biti kasno", ističe Rilović.

Najavila je da će se INAŠ sindikalnim aktivnostima suprotstavili najavljenom gašenju rafinerije, dodajući kako to ipak još nije konačna odluka, jer će o tome Uprava tek raspravljati.

Radnici u strahu

Vijest o mogućem zatvaranju sisačke rafinerije izazvala je u gradu ogorčenje i zbunjenost, a radnici prve smjene, koji su trenutno angažirani na remontu postrojenja, spontano su se okupili na portirnici Kombiniranog postrojenja IV, tražeći od sindikalnih čelnika objašnjenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zabrinuti su za svoju egzistenciju, ali i sudbinu više stotina kooperanata. Procjenjuju da osim 800 zaposlenih u rafineriji, od suradnje s njom živi još 1.000 zaposlenih u kooperantskim tvrtkama.

Povjerenik Sindikata energetike, kemije i nemetala u rafineriji Željko Jurašinović situaciju je ocijenio vrlo ozbiljnom jer, ako se ostvari najava o gašenju, to će za radnike i cijeli Sisak biti katastrofa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Takve najave slušamo već 16 godina, ali ovaj put su najozbiljnije. Sada je na potezu naša Vlada koja nam treba pomoći da zadržimo proizvodnju u Sisku", kaže Jurašinović.

Povjerenik Sindikata INAŠ Predrag Sekulić upozorava da je lani u Sisku prerađeno 600.000 tona nafte, a ove godine upola manje. Taj trend nije slučajan, smatra Sekulić, te najavljuje da će sindikati iskoristiti sve zakonske mogućnosti da se izbore za opstanak rafinerije.

Radnici tvrde da sve više derivata u sisačke spremnike dolazi kompozicijama željezničkih cisterni iz Mađarske, a sve manje iz vlastitih preradbenih pogona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo