Tko će kupiti OMV Hrvatska? Rusi ili Čermak?

Ivan Čermak je u ljeto 2007. prodao lanac benzinskih crpki Tifon MOL-u za 150 milijuna eura, a sada bi mogao kupiti OMV za otprilike isti iznos.

17.4.2012.
9:06
VOYO logo

Umirovljeni general Ivan Čermak, predsjednik Uprave i vlasnik tvrtke Crodux plin, ozbiljno je zainteresiran za kupnju OMV-ova poslovanja u Hrvatskoj. Iako se u ponedjeljak od samog Čermaka nije mogla dobiti potvrda, više izvora potvrdilo je da vlasnik Croduxa razmišlja o preuzimanju OMV-ovih benzinskih postaja.

Austrijski naftni gigant lani je u prosincu objavio povlačenje s tržišta Hrvatske i BiH. U Hrvatskoj OMV ima 63, a u BiH 28 pumpi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za 91 pumpu oko 160 milijuna eura

Iz OMV-ova sjedišta u Beču poručili su da im je namjera završiti prodaju obiju podružnica do kraja 2013., te da će razgovori s potencijalno zainteresiranim stranama početi idućih mjeseci. No, jedan sugovornik Poslovnog dnevnika, upućen u ove poslove, kaže da bi, ako se ozbiljni kupci i dobre ponude pojave odmah, prodaja mogla biti zaključena i prije ljeta.

Unutar OMV-a Hrvatska govori se o iznosu i od pola milijarde eura, no dobro upućeni kažu da bi Austrijanci za 91 pumpu mogli dobiti najviše od 130 do 160 milijuna eura. Uobičajeno se računa 1,5 milijuna eura po crpki, no sve ovisi o njezinoj opremljenosti i lokaciji, kao i o prodaji koja se ostvari na tržištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zainteresirani i Rusi

Prema neslužbenim informacijama, mogući Čermakovi konkurenti oko OMV-ove mreže u Hrvatskoj i BiH su ruske naftne kompanije koje su već prisutne u regiji te slovenski Petrol. Čelnici banjolučke Optima grupe, u vlasništvu Njeftegazinkora (koji pak posluje u sastavu ruskoga državnog energetskoga koncerna Zarubežnjeft), već su javno potvrdili zanimanje za preuzimanje OMV-ovih pumpi. Oni su i glavni konkurenti jer su vlasnici naftne industrije Republike Srpske, a nakon investicija u rafineriju u Bosanskom Brodu traže dodatno tržište.

Iako se kao jedan od mogućih preuzimača spominjao Gazpromnjeft, inače vlasnik srpskog NIS-a, oni zbog namjere da kupe grčki Hellenic Petroleum više nisu u igri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo