Troškovi restrukturiranja za kupca su narasli sa 1,5 na 2 milijarde kuna, piše Banka.hr, te stoga DIV očekuje da će se do kraja mjeseca odlučiti o njihovoj ponudi koju su dali Vladi još prije dvije godine.
Poručili su to na konferenciji za novinare članovi uprave Tomislav Debeljak i Darko Pappo, koji tvrde da su svoju analizu prezentirali prvom potpredsjedniku Vlade, a u njoj stoji da do gomilanja gubitaka nije trebalo doći.
"Ministar gospodarstva Radimir Čačić iskazao je podršku opstanku brodogradnje i očekujemo da će na tragu toga naša ponuda biti prihvaćena", kazali su.
"Iako je u Brodosplitu stvoren veliki gubitak, ukoliko naša ponuda bude prihvaćena sigurni smo u uspjeh projekta restrukturiranja. Može se biti pozitivan i u recesiji. Naši su partneri investicijski fondovi koji žele ulagati u nas jer smo kvalitetna tvrtka i imamo reference. Iako u Brodosplitu ima viška ljudi, to bi se riješilo kroz restrukturiranje, a mi definitivno želimo povećati broj zaposlenih", kazali su Debeljak i Pappo.
Neozbiljna tvrtka
Jedino realno rješenje jest da se pokrene velika diplomatska ofenziva i uvjeri EU-činovnike u Bruxellesu da se 'Brodosplit' mora dati u vlasništvo radnicima Inače, DIV je lani ostvario oko 450 milijuna kuna prihoda i zapošljava oko tisuću ljudi. Radnicima u škveru, ta je firma nedovoljno ozbiljna.
"To nije ozbiljna tvrtka, a mislim da to Čačić i sam zna kada najavljuje, kako se posredno može doznati, da je drugo rješenje, ako privatizacije ne uspije, stečaj i traženje kupca dok je firma u stečaju", kazao je nedavno Zvonimir Šegvić, predsjednik Nezavisnog sindikata Brodosplita, prenose na stranicama sindikata.
"Jedino realno rješenje jest da se pokrene velika diplomatska ofenziva i uvjeri EU-činovnike u Bruxellesu da se 'Brodosplit' mora dati u vlasništvo radnicima brodogradilišta putem ESOP programa", zaključio je.