Na stranicama Londonske burze Financial Services Authority (FSA) svoju odluku objašnjava činjenicom da INA burzi nije poslala financijske izvještaje o razdoblju do 31. prosinca prošle godine.
Koliko će blokada trajati zasad nije najavljeno, ali trenutno se INA-inim dionicama ne trguje ni u Zagrebu ni u Londonu, gdje je trgovina i inače zamrla posljednjih godina. Značajnije se trgovalo tek do sredine 2009. godine, te ponovno u prosincu 2010. godine nakon MOL-ove javne ponude, nakon čega je trgovina bila tek povremena, piše Novi list.
Službeno objašnjenje zbog kojeg je zaustavljeno trgovanje INA-inim dionicama u Londonu ipak nije jedini razlog zbog kojeg se se se regulatorna tijela Ujedinjenog Kraljevstva odlučila na taj ne baš čest potez, pogotovu za dionice čija je trgovina godinama beznačajna za Londonsku burzu.
Brojne prijave i blokade
Čini se da da je do takve odluke došlo nakon kontakta s hrvatskim regulatorom HANFA-om, koja je još krajem ožujka blokirala trgovinu INA-inim dionicama jer je uočila da ih kupuju inozemni investitori, pa je od MOL-a zatražila podatke o tome je li povezna s tim investitorima i kupuje li dionice INA-e potajno.
Što se tiče blokade u Zagrebu, koja je u gotovo sedam mjeseci rezultirala i s nekoliko HANFA-inih prijava protiv čelnih ljudi MOL-a, ona bi, kako se procjenjuje, mogla trajati najdulje do sredine studenoga. Nakon toga, ako se ne dogodi značajniji obrat MOL bi mogao kupnjom manje od jedan posto dionica Ine mogao postati većinski vlasnik hrvatske naftne kompanije.
Vezani članci:
arti-201110241074006 arti-201110190114006 arti-201109010474006