'Blokada računa?! To u civiliziranoj Europi ne postoji!'

Dugogodišnji poslovni čovjek u Švicarskoj i Austriji, predsjednik Švicarsko-hrvatske poslovne udruge, Ivica Jakić, tvrdi da blokada bankovnog računa u Europi nije moguća.

25.1.2013.
13:53
VOYO logo

''Nema legalnog načina da vam bilo tko blokira račun, bilo privatni, bilo poslovni. Tako što civilizirana Europa ne poznaje. Vaš račun je vaš račun! To, naravno, ne znači da vjerovnici nisu zaštićeni...'', poručio je Ivica Jakić.

Dr. Tihomir Domazet, predsjednik Hrvatskog instituta za financije i knjigovodstvo, potvrdio je za Jutarnji list da u Europi blokade privatnih i poslovnih bankovnih računa doista ne postoje (barem ne u zemljama poput Engleske, Njemačke, Švicarske, Austrije). Ne isključuje mogućnost da su u nekim zemljama blokade ipak moguće, možda u Rumunjskoj ili Bugarskoj, no ne i u zapadnom dijelu Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Domazet ide i korak dalje pa upozorava da su i automatske naplate raznih naknada s tekućih i poslovnih računa, koje rutinski čine hrvatske poslovne banke, također očigledno protuustavne.

''Banke ne bi smjele same uzimati tuđu imovinu; ne bi smjele same skidati, na primjer, naknadu za vođenje računa, a da vas ništa ne pitaju. Mogu vam poslati fakturu i tražiti da to platite, ali po Ustavu se to ne smije i ne može raditi automatizmom. Račun i novac na računu su nedodirljiva, Ustavom zaštićena privatna imovina. U Europskoj uniji to je nezamislivo'', rekao je i istaknuo da su zapadne zemlje to uglavnom riješile zakonima o insolventnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Europi vam pomažu da se izvučete iz dugova

Jakić kaže kako je kod njih obvezno 'poravnanje' (njem. Ausgleich), što znači da svaki dužnik koji ne može platiti dug mora o tome nakon 60 dana obavijestiti trgovački sud i odmah poslati vjerovnicima ponudu za nagodbu.

Ako se ne uspiju nagoditi, to se upisuje na sudu pa to svi mogu vidjeti, ali dužnik nastavlja poslovati i živjeti. Bez nagodbe slijedi stečaj. Za manje dugove vjerovnici dolaze i provode ovrhu stavljajući zabilježbe na imovini dužnika, nekretninama i pokretninama - ali bankovne račune ne mogu blokirati. To je, zapravo, logično: jedino poslovni račun u funkciji omogućava da se dug i plati, piše Jutarnji list.

U Europi, vaši vam vjerovnici pomažu da se izvučete iz dugova, dok u Hrvatskoj, čak i monopolske državne službe nemilosrdno će tražiti sve više i više novca od svojih mušterija, premda znaju da te mušterije stvarno mogu plaćati sve manje i manje. A kad se ne budu mogli naplatiti, posegnut će za financijskim nasiljem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo