Čak sedam hrvatskih kampova u 2017. osvojilo je prestižnu titulu Super Platz (crvena ploča) koju svake godine dodjeljuje njemački auto klub ADAC, objavila je Kamping udruga Hrvatske (KUH) ističući kako je među nagrađenima i rovinjski kamp Val Saline koji je tek priošao kroz prvu godinu poslovanja. Poslovni dnevnik piše kako su uz njega nagrađeni i Valamarova Lanterna, Istraturistov Park Umag te nudistički kamp Valalta te već tradicionalno Zaton u sastavu Turisthotela, Valamarov kamp Krk te Kamp Straško.
No, analiza njemačkog auto kluba pokazal je i nedstatake koje imaju hrvatski kampovi. Tako zamjeraju premale plaže u kampovima, premale bazenie, slabije sadržaje za slobodno vrijeme te loše opskrbljene prodavaonice.
"Značaj ADAC kamping vodiča za njemačko govorno područje, gdje se često naziva i biblijom za kampiste, je iznimno velik, budući da su Nijemci naši tradicionalni najbrojniji gosti u kampovima, s 33% noćenja. Ako tu uključimo ostale zemlje njemačkog govornog područja, Austriju i Švicarsku, taj se postotak noćenja diže na čak 44 posto, a najveći broj tih gostiju svoju odluku o odmoru donosi upravo na osnovu ocjena i opisa kampova iz vodiča ADAC-a", pojašnjavaju u KUH-u. ADAC dijeli zvjezdice iz pet kategorija.
Muke s bazenima i prodavaonicama
Sanitarije nose najviše bodova (39 posto), parcele 26 posto, a ostale zvjezdice dijele se na kvalitetu trgovačke ponude, slobodno vrijeme i animaciju te kupališnu ponudu. S obzirom na to, hrvatski kampovi u sljedeću sezonu ulaze s prosječnom ocjenom 3,6 od najviše 5, što je 2,3 posto više u odnosu na lani, no dok su za sanitarije dobili visoku četvorku, ponuda trgovina ocijenjena je s prosječnih 2,2, sadržaji za slobodno vrijeme dobili su dvojku, što nije uspjelo plažama s ocjenom 1,9, dok bazeni nisu skupili niti jedinicu (0,6).
"Hrvatski kamping kreće se u dobrom smjeru, to pokazuje i ovaj Vodič, no ocjene u pojedinim kategorijama ukazuju nam vrlo konkretno na kojim područjima još trebamo raditi i razvijati se, odnosno u što treba investirati. To će nam ne samo podići ocjene u vodičima i kvalitetu, nego i proširiti djelatnost, odnosno sezonu", ističe Josipa Cvelić Bonifačić iz Valamar Rivijere, podsjećajući da u Hrvatskoj za sad samo jedan kamp ima zatvoreni bazen (Valalta), što treba biti tek početak.
Kad je riječ o bazenima, kod nas se brane činjenicom da su kampovi uz more, ali i da su zbog zakonske regulative obvezni graditi nekoliko bazena manje površine. No, znatno većim problemom smatraju opskrbu tregovinama u kojima nedostaje sviježeg voća i povrća, u kojima se nudi kruh loše kvalitete, a istovremeno su cijene poprilično visoke.