11 splitskih taksista za porez i prirez na dohodak duguje ukupno pet milijuna kuna, a za PDV još nekih 220.000 kuna. Istovremeno, od ukupno 15 hvarskih taksista, njih petorica za porez na dohodak (Grad Hvar nema prirez), duguju 1,6 milijuna kuna, piše Slobodna Dalmacija.
Primjerice, u gradskom proračunu Hvara za 2014. godinu, planirani prihod u stavci ''prihod od poreza i prireza na dohodak'' je 8,8 milijuna kuna. Petorica taksista koji su pronađeni u registru velikih dužnika (ulaze svi koji imaju preko 100.000 kuna duga), duguju skoro petinu planiranih prihoda po spomenutoj osnovi.
Ne traže im potvrdu
Na listi poreznih dužnika na stranicama Porezne uprave nema njihovih kolega iz ostalih gradova.
Razlog tome je jednostavan: Split i Hvar od taksista, prilikom natječaja za taksidozvole, ne traže i potvrdu o nepostojanju poreznih dugovanja. Ostali gradovi s atraktivnijim taksi tržištem u pravilu traže takvu potvrdu, netko u širem, netko u užem obujmu.
Prema pojašnjenju koje je dao Špiro Cokarić, pročelnik Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo i redarstvo, Grad Split od tražitelja dozvole za obavljanje taksiprijevoza potvrdu o nepostojanju duga prema državi ili Gradu traži samo onda kada je podnesen veći broj zahtjeva od broja dozvola koje se izdaju, i tada ta potvrda donosi prednost podnositelju zahtjeva pred ostalima.
Grad Hvar među uvjetima za taksidozvolu navodi nepostojanje poreznih dugova, no, kako je potvrdila Nela Paduan-Rakić, iz Službe za gospodarstvo i gospodarenje imovinom grada, među potrebnom dokumentacijom nije navedena i potvrda kojom se to dokazuje. Tako je prije nekoliko godina odlučila lokalna vlast, a što se tiče dugova, to je u nadležnosti Službe za proračun i financije, pojašnjava ona.
Ulažu u nekretnine
Valja napomenuti da se dozvole izdaju na pet godina, ali se praktički automatski produžuju. Dakle, nitko naknadno od taksista ne traži dokaz da uredno podmiruje obveze prema lokalnoj vlasti. Naplate dugova skoro pa i nema: primjerice, prema odgovoru Ljiljane Vučetić, pročelnice Upravnog odjela za financije Grada Splita, prema njihovoj evidenciji, taksisti nemaju nikakvih dugovanja prema Gradu.
Sugovornici koji su tražili da ostanu anonimni ogorčeni su zbog nereda. Tvrde da pojedini hvarski taksisti, koji prednjače na listi dužnika, novac ulažu u nekretnine.
U Hvaru taksist može u pola godine zaraditi i do 400 tisuća kuna neto, tvrde sugovornici, a kada se tome pribroje i neplaćeni porezi, ukupni prihod doseže i do 100.000 eura godišnje. Kada se tome pribroje i vožnje na crno, bez izdanih računa, i često po višestrukoj cijeni u odnosu na cjenik, očito je riječ o itekako isplativom poslu.