BANKE SE ŽELE NAGODITI OKO 'ŠVICARCA'? /

'Postoje političke snage koje će pokušati spriječiti dogovor'

Image

Umjesto tužbi i arbitraže zbog konverzija kredita u švicarcima, banke su spremne nagoditi se s Vladom, no predsjednik Hrvatske udruge banaka tvrdi da će politika spriječiti dogovor.

30.9.2016.
19:48
VOYO logo

Iz udruge Franak pak ističu da bi bilo kakva nagodba koja bi opteretila proračun bila pogodovanje bankama, koje već 13 godina posluju nezakonito.

Banke traže 7,6 milijardi kuna kao nadoknadu za konverziju koju im je naredila Milanovićeva Vlada i još uvijek se ne zna hoće li to platiti proračun, građani ili banke. No kako je guverner Hrvatske narodne banke rekao za RTL, ne isključuje se mogućnost nagodbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pa pogledajte dio tog postupka, uvijek može biti nagodba u slučaju Washingtonskog procesa", kaže Boris Vujčić.

S njime se slažu i u Hrvatskoj udruzi banaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Meni se čini da bi bilo mudro i korisno da razgovaraju i da nešto konačno dogovore. U tom slučaju i arbitražni postupci se mogu raskinuti", poručio je predsjednik Hrvatske udruge banaka Zdenko Adrović, prenosi Dnevnik.hr. Dodao je i da "postoje političke snage koje će pokušati opstruirati dogovor".

"Ako ima i malo mudrosti i razuma, nadam se da se opcija može naći. Mislimo da ona postoji, ali trebat će vremena i strpljenja da je potražimo.", kazao je Adrović. Na pitanje kako je i ministar Marić optimističan, istaknuo je kako je o on optimističan "ali postoje sasvim sigurno druge snage koja će pokušati opstruirati bilo kakav dogovor." dodajući kako su te snage "na političkoj razini".

Nije želio nikoga imenovati samo je kratko zaključio: "Vjerojatno netko od stranaka kome se takva situacija neće sviđati."

"Porez na aktivu značio bi kraj"

Ako dugoročno ne dođe do dogovora, Vlada bi bankama mogla uvesti porez na aktivu, za što se navodno zalaže i Most, ali u tom slučaju, upozoravaju iz HUB-a, banke bi se povukle iz Hrvatske, a krediti bi poskupjeli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nažalost, porez na aktivu banaka mogao bi biti nešto što bi moglo značiti kraj bankarske utakmice u Hrvatskoj. Vlasnici, teoretski, možda čak mogli spojiti domaće banke sa svojim bankama i time bi ovdje nestale banke u obliku pravnih osoba i ostale bi samo poslovnice. Poslovnice u tom slučaju ne mogu biti aktivne ni u financiranju države. Teško će onda biti financirati i druge elemente." plaši se Adrović te pojašnjava:

"To bi sigurno značilo da će biti bitno osiromašena ponuda svih kredita u praksi."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Washingtonski proces

Jedna banka najavila je pokretanje postupka protiv Hrvatske pred arbitražnim sudom u Washingtonu. Slučaj temelje na ugovoru o zaštiti ulagača između Austrije i Hrvatske iako je Europska komisija lani upozorila Austriju da ga raskine.

"Mi smo načelnog stava da ne postoji nadležnost arbitraže, odnosno da bi se to trebalo rješavati na europskoj razini, no poduzet ćemo sve potrebne korake", kaže tehni,čki ministar pravosuđa Ante Šprlje.

EK nije baš sretan

Ipak, Europska komisija smatra da je Hrvatska zakonom o konverziji povrijedila europsko pravo. Na upozorenje koje je stiglo iz Bruxellesa Vlada je poslala odgovor.

Image
KONVERZIJA 'ŠVICARACA': /

Vlada odgovorila Europskoj komisiji, ali ne želi objaviti što piše u tom dokumentu

Image
KONVERZIJA 'ŠVICARACA': /

Vlada odgovorila Europskoj komisiji, ali ne želi objaviti što piše u tom dokumentu

"Smatramo da smo bili iscrpni u našim odgovorima, ali u isto vrijeme možemo očekivati dodatna pitanja na koja ćemo biti spremni odgovoriti", tvrdi ministar financija Zdravko Marić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ni predsjednik udruge banaka nije vidio sadržaj odgovora, ali je zabrinut.

"Nismo vidjeli sadržaj pisma. Nitko izvan Vlade ga nije vidio, ali znamo što pozivaju Vladu da pojasni", rekao je Adrović. Kod šefa Europske komisije Junckera reagirao je i Andrej Plenković, koji ga je zamolio da ima razumijevanja za u Hrvatsku u ovom slučaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Već 13 godina posluju nezakonito'

Za Udrugu Franak nikakva nagodba koja bi dodatno opteretila proračun nije opcija. Tvrde i da banke već 13 godina u Hrvatskoj posluju protivno zakonu, što su i prijavili DORH-u.

"Banke koje se tako nepošteno i nesavjesno ponašaju ne mogu očekivati da će dobiti neke povlastice u Hrvatskoj, u kojoj, moram ponovno reći - posluju nezakonito", jasan je Goran Aleksić.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo