Ivica Todorić potpisao je standstill aranžman. Neslužbena je to informacija koju donosi N1, a koja stiže iz bankarskih krugova u kojima tkođer navode kako ugovor još nije stupio na snagu iz tehničkih razloga. Razlozi se nalaze u činjenici da ugovor treba potpisati čak 30 bankara, vlasnika Agrokorovog duga, od kojih neki nisu u Hrvatskoj što bi moglo odužiti potpisivanje ugovora.
Bankari su još u petak objavili da su dogovoreni svi detalji standstill aranžmana s Agrokorom te da su poručili da će on stupiti na snagu u petak, no to se nije dogodilo ni u subotu upravo navodno iz tehničkih razloga.
Službena potvrda informacije da je Ivica Todorić stavio svoj potpis čeka se i iz Agrokora. Detalji standstill sporazuma biti poznati idućeg tjedna kada budu imali pristanak svih vjerovnika, uključujući i državu.
Standstill aranžman između banaka i Agrokora prvi je korak u stabilizaciji koncerna. Drugi korak je sporazum između Agrokora, banaka, dobavljača, factoring društava i države. Josip Budimir, član Uprave Francka, u ime dobavljača, nakon jučerašnjeg stastanka u tvrtki Alca, rekao je da deblokada Agrokorovih tvrtki nije moguća dok se ne dobije pomoć države. "Mi to ne možemo silom napraviti. Nadamo se da će se to hitno poduzeti da bi se regulirali novčani tokovi", izjavio je Budimir.
Novi sastanak s Vladom
Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković sastat će se s dobavljačima koncerna Agrokor, u ponedjeljak u 9.30 sati, u Banskim dvorima, priopćili su iz premijerovog ureda. Uz predsjednika Vlade bit će potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta Martina Dalić te ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić.
Tri opcije
Kako smo već ranije pisali, Todorić sada ima tri opcije. Prva je da pristane na kapitulaciju, prihvati uvjete Odbora kreditora na čelu s ruskim bankama i prepusti upravljanje, a zatim i dio vlasništva bankama. To je scenarij koji želi po svaku cijenu izbjeći, prijeteći u pregovorima pristankom na vladin Lex Agrokor.
Druga je opcija da otezanjem preko vikenda u ponedjeljak pokrene predstečaj u svim tvrtkama koje su pod blokadom. Time bi tvrtke deblokirale svoje račune i time mogle isplatiti plaće iz tekućeg priljeva gotovine, a bila bi zaustavljena daljnja nasilna naplata zadužnica i potraživanja.
Treća opcija je nepotpisivanje standstilla i čekanje na aktiviranje Lex Agrokora. Time bi tvrtku u svoje ruke preuzeo vladin upravitelj.
Dobavljači, pak, kažu da će u slučaju potpisivanja sporazuma u najkraćem roku skinuti blokade s Agrokorovih tvrtki kako bi se poslovanje nastavilo. Ne zna se tko će se od aktualnih članova uprave Agrokora zadržati u koncernu.
Sve o krizi u Agrokoru možete pročitati OVDJE.