Bankama ne možemo vratiti 22 milijarde kuna

Od ukupno 22 milijarde kuna problematičnih kredita, na građane otpada 7,54 milijarde kuna, a na tvrtke, pak, otpada 14,49 milijardi kuna 'loših' kredita.

21.7.2010.
11:18
VOYO logo

Iako su banke sektoru stanovništva ponudile opcije reprograma i refinanciranja kredita, dakle mogućnosti moratorija, produljenja otplate s manjom ratom ili zatvaranje postojećih kredita novim kreditom, ostvarile su se najave bankara da će se ove godine povećati broj "loših" kredita.

arti-201007210053006Do kraja ožujka ove godine iznos kredita koje banke nisu uspjele naplatiti od klijenata popeo se na 22 milijarde kuna. Na građane otpada 7,54 milijarde kuna, što je povećanje od oko 460 milijuna kuna u odnosu na kraj prošle godine. Na tvrtke, pak, otpada 14,49 milijardi kuna "loših" kredita i njih je 1,76 milijardi kuna više nego krajem prošle godine, piše Vjesnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Erste banci kažu da u poslovanju primjenjuju individualan pristup svakom klijentu, imajući u vidu specifične i različite potrebe klijenata te u svakom pojedinačnom slučaju nastoje, zajedno s klijentom, naći optimalno rješenje kako bi se podmirile sve nastale obveze, u čemu se u većini slučajeva i uspijeva. Napominju da rade proaktivno na rješavanju naplate, a za što je zadužena Direkcija centralne dokumentacije i upravljanja lošim plasmanima.

Ističu da se udio problematičnih kredita u ukupnom portfelju kreće na razini od oko pet posto. Udjel "problematičnih" stambenih kredita u ukupnom portfelju stambenih kredita kreće na razini od oko dva posto, a kod gotovinskih oko pet posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Splitskoj banci kažu da je broj takvih, "loših", kredita u odnosu na prošlu godinu ostvario dvoznamenkasti rast. Dodaju da je na dinamiku rasta broja navedenih kredita vidljivu ulogu imala i konzervativna politika banke prilikom procjene rizičnosti plasmana. Rast problema s naplatom vidljiv je kod svih vrsta kredita stanovništvu, ali je ipak očekivano najizraženiji kod gotovinskih kredita, kažu u Splitskoj banci.

Ukupne rezervacije po kreditima stanovništvu na kraju prve polovice ove godine iznose manje od pet posto vrijednosti portfelja, što je nešto manje od prosjeka bankovnog sustava.

Procjenjuju da će kod budućega kretanja udjela "loših" kredita stanovništvu primarni utjecaj imati kretanja na domaćem tržištu rada.

Naime, prema makroekonomskim analizama, pritisci na povećanje nezaposlenosti nastavit će se većim dijelom ove i na početku 2011. godine, što će smanjiti raspoloživi dohodak kućanstava te negativno utjecati na njihovu sposobnost urednog podmirenja obveza. Zaključuju da se može očekivati daljnji rast udjela "loših" kredita ako se nastavi ovogodišnji pad broja novoodobrenih kredita stanovništvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brojne prognoze analitičara i ekonomista najavljivale su povećanje udjela loših kredita u ukupnim kreditima, upravo ove godine u kojoj bi broj takvih kredita trebao doseći svoj vrhunac.

Prethodni članci:

arti-201007200072006 arti-201007180094006 arti-201007020026006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo