Bandić 'izgradio' minus od 245 milijuna kuna

Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić ovogodišnji će gradski proračun opteretiti s 245 milijuna kuna minusa iz prethodne godine, u koji je 'upao' zahvaljujući investiranjima bez pokrića.

14.4.2010.
11:20
VOYO logo

Naime, kako piše Business.hr, loše planiranje proračuna zagrebačkih vlasti i trošenje unaprijed novca na koji nije bilo racionalno računati doveli su, zaključno s prosincem 2009. godine, do minusa od 245 milijuna kuna u programima izgradnje objekata komunalne infrastrukture te njihova održavanja. To je vidljivo iz izvješća o izvršenju tih dvaju programa, koje je gradonačelnik Milan Bandić uputio u proceduru Gradske skupštine.

Problem je što će tih 245 milijuna kuna opteretiti ovogodišnji proračun, koji je već u prva dva mjeseca podbacio 10 posto ili 127 milijuna kuna u odnosu na plan. Prihodi za izgradnju objekata i uređaja komunalne infrastrukture te njihovo održavanje su namjenski, a njihov su izvor najvećim dijelom komunalna naknada i komunalni doprinos. I dok je u vrijeme ekspanzije građevinskog sektora Grad mogao računati na stotine milijuna kuna prihoda investitora, kriza je poremetila planove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bandić gradio kao da nema krize

No, gradonačelnik Bandić je unatoč manjim prihodima nastavio trošiti novac kao u vrijeme uzleta, pa je za gradnju objekata komunalne infrastrukture Grad potrošio 163,8 milijuna kuna, ili 23 posto više od plana. Prihodi su najprije bili zacrtani na 532 milijuna kuna, no ostvareno je 493 milijuna kuna, dok su radovi izvršeni u iznosu 657 milijuna kuna. Najviše su prebacila ulaganja u nerazvrstane ceste, i to 40 posto, a u Gradu se pravdaju kako su mnoge obveze bile ugovorene ili nužne.

Slična se situacija dogodila i s održavanjem objekata i uređaja komunalne infrastrukture za koje su osigurana sredstva u iznosu 518 milijuna kuna, a potrošeno je 600 milijuna kuna. Minus bi se trebao pokriti ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naplata podbacila za 69,3 milijuna kuna

Naplata komunalne naknade lani je podbacila 11,55 posto, ili 69,3 milijuna kuna, dok su prihodi od cijene komunalne usluge pali u odnosu na plan za 28,5, a od komunalnog doprinosa 50 milijuna kuna. Podbačaj od komunalnog doprinosa bio bi sto milijuna kuna veći da nije korigiran rebalansom.

Ekonomski strateg HNS-a i zastupnik u Skupštini Grada Dragan Kovačević kazao je za Business.hr da se lošim planiranjem samo daje alibi za provođenje investicija bez financijske podloge, a smatra i da povećanje cijene komunalne naknade ili doprinosa ne bi utjecalo na punjenje proračuna.

"Grad treba poboljšati naplatu ili omogućavati realizaciju novih projekta. Zašto ne bi poduzetnicima dao poslovne zone za simbolične cijene i uz podjelu dobiti? Gradilo bi se, otvarala bi se nova radna mjesta, a proračun bi se punio", zaključuje Kovačević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo