AUSTRIJA, FINSKA I ŠVEDSKA TRAŽE RADNIKE RAZLIČITIH PROFILA: /

Primjer uvjeta - plaća učitelja u Švedskoj je oko 22.000 kn

Image
Foto: PIXSELL

Život u Švedskoj i Finskoj ili primjerice nama bližoj Austriji itekako se razlikuje u troškovima, no dakako i plaće su značajno veće.

26.12.2018.
17:03
PIXSELL
VOYO logo

Od kada je Hrvatska postala članica Europske unije napustilo ju je oko 250 tisuća ljudi, a iseljavanje i dalje ne jenjava. Ljudi u potrazi za boljim životom odlaze u različite zemlje, a Dnevnik.hr je istražio kakve ih plaće ondje doista dočekaju i koliko su bolje od onih u Hrvatskoj.

Iz švedske organizacije SACO (Swedish Academy's Central Organization), koja istražuje tržište rada doznaje se kako će im u budućnosti nedostajati učitelja u predškoli, u osnovnim školama te farmaceuta. Prosječna plaća za učitelje u predškolama iznosi oko 29.000 švedskih kruna, ili 20.405 kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Učitelji u švedskim osnovnim školama u prosjeku su na mjesec plaćeni još više –32.660 švedskih kruna, što u kunama iznosi 22.862 kune, dok prosječne plaće farmaceuta iznose 41.270 švedskih kruna, odnosno 28.889 kuna, piše Dnevnik.hr

Image
U ŠEST GODINA IZ HRVATSKE ISELILO 200.000 LJUDI: /

Hrvati najviše preferiraju ove dvije države

Image
U ŠEST GODINA IZ HRVATSKE ISELILO 200.000 LJUDI: /

Hrvati najviše preferiraju ove dvije države

Traženja Finske i Austrije

Prema podacima finskog ministarstva rada, u toj su zemlji traženi audiolozi i logopedi, a potom i građevinski radnici, zavarivači, njegovatelji, socijalni radnici, odgajatelji i prodajni predstavnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Primjerice, prosječna plaća logopeda s 5 do 10 godina radnog iskustva iznosi oko 4500 eura, voditelji gradilišta s jednako radnog iskustva mogu mjesečno zaraditi oko 4300 eura, a iskusni inženjeri građevinarstva u prosjeku su plaćeni 3500 eura, uz napomenu da se plaće u Finskoj uvijek iskazuju u bruto iznosu kao i Švedskoj.

Za hrvatske državljane koji u Austriji žele živjeti i raditi na snazi su privremena ograničenja koja vrijede do 30. lipnja 2020. godine. Dozvole za rad najviše su izdavane radnicima za profesije IT i software developera, ravnatelje i direktore poduzeća, zanimanja vezana za sport, zdravstvenim djelatnicima te inženjerima strojarstva i elektrotehnike.

Troškovi života

Za prosječne mjesečne troškove u Švedskoj, u koje su uključeni stanarina s režijama, hrana, slobodno vrijeme, odjeća, javni prijevoz i slično, izdvojit ćete između 9500 do 10.000 kuna s tim da najveći dio kolača odlazi na stanarinu i hranu.

Troškovi u Finskoj razlikuju se po regijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Primjerice, podstanarski stan u glavnom gradu stoji koliko i najam kuće na sjeveru zemlje. Prosjek stanarine na bazi cijele zemlje iznosi 13,5 eura po kvadratu, no u Helsinkiju taj iznos raste gotovo dvostruko, pa tako stanarina za 50 kvadrata u središtu glavnog grada iznosi oko oko 1150 eura.

Prosječni troškovi života u Austriji također variraju ovisno o području. Najviši su, očekivano, u Beču i njegovoj okolici, a prema podacima austrijskog zavoda za statistiku za 2014./2015. godinu, prosječni Austrijanac na mjesec je trošio oko 1970 eura odnosno 14.775 kuna, dok je prosječno kućanstvo trošilo 2990 eura odnosno 22.425 kuna na mjesec. Najviše se u prosjeku (po odrasloj osobi) troši stanarinu i režije (530 eura), hranu i piće (225 eura) te prijevoz (270 eura).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo