Nakon što je sirijska vojska uspjela osloboditi područja na kojima se nalaze i brojne bušotine, one iznova mogu proizvoditi punim kapacitetima.
"Teroristi se nikada više neće vratiti"
"Mi im jamčimo sigurnost i nikome neće pasti ni dlaka s glave. Znamo da su otišli zbog političkih pritisaka, a ne zbog rata. Put od Damaska do Palmire potpuno je siguran i teroristi se više nikada neće vratiti tamo", kazao je guverner Homsa dodavši da se na tim poljima dnevno eksploatira 10 milijuna kubičnih metara plina i time opskrbljuje čitav teritorij Sirije pod kontrolom vladinih snaga.
U rukama ISIS-a još su polja Jazal i Mazrur kod Abu Kamala na granici s Irakom.
"Nadamo se da ćemo i njih vrlo brzo osloboditi", kazao je guverner Talal al-Barazi.
Godišnji prihod Ine u Siriji 200 milijuna dolara
Ina je u Siriji sudjelovala u velikom istraživanju na bloku Hayan, gdje je otkriveno svih šest spomenutih plinskih, kondentatnih i naftnih polja. Istraživanja na bloku Hayan trajala su od 1998. do 2007. godine Otkriveno je šest plinskih, kondenzatnih i naftnih polja. Polje Jihar otkriveno je nakon bušenja koje je provela Ina.
Proizvodnja nafte započela je 2005. godine, a proizvodnja plina četiri godine kasnije kada je završena gradnja naftno-plinske stanice.
No, hrvatska je Vlada pod pritiskom EU i SAD-a odlučila početkom 2012. povući radnike i inženjere Ine, a u skladu sa sankcijama koje je EU uvela Siriji. Zna li se da je Ina u Siriji u prosjeku ostvarivala prihod od 15 milijuna dolara mjesečno, odnosno 200 milijuna dolara godišnje, šteta koju je otada pretrpjela svakako je velika.
Vrijednost nalazišta nafte na sirijskim poljima na kojima je bila Ina, procijenjena je na oko 20 milijardi dolara.
U istraživanje uložili više od milijardu dolara
"Žao mi je što Ina nije povratila svoj uloženi novac u istraživanje. Koliko je meni poznato, u istraživanje su uložili više od milijardu dolara i taman kada su počeli proizvodnju i povrat novca, morali su napustiti Siriju, što mi je izuzetno žao. Ponavljam, vrata su im otvorena i Sirija je njihova domovina", kazao je za Večernji list guverner Talal al-Barazi.
Na naftnom polju Jihar Ina je, nakon povlačenja, prema procjeni tamošnjih stručnjaka dnevno gubila oko pet milijuna dolara.
"Ovih dana obišao sam naftna polja i mogu vam reći da se ne osjeća da Inini djelatnici nisu više tu. Naime, u sobama su još uvijek zidovi oblijepljeni hrvatskim simbolima, zastavama i grbom, slikama hrvatskih gradova, a neki radnici koji tamo rade nose kombinezone s oznakama Ine", kazao je na kraju guverner pokrajine Homs.