Ističu da poskupljenja, koja su pred nama, ne treba povezivati s domaćom politikom. Bit će to rezultat poskupljenja sirovina na inozemnom tržištu, te prilagođavanja Hrvatske poreznom sustavu Europske unije. Zbog ukidanja nulte stope PDV-a, sve što je dosad bilo bez poreza (kruh, mlijeko, lijekovi), u EU će biti oporezovano s najmanje pet posto.
No, ono što će najviše pogoditi proizvođače hrane i općenito svu industriju je poskupljenje struje i plina.
"Pitanje poskupljenja energenata mora se potpuno depolitizirati jer to nema veze s politikom, nego s činjenicom da se Hrvatska mora uskladiti s poreznim sustavom EU. Industrija, međutim, već ima i preskupu struju, ali kućanstva trenutačno plaćaju cijenu koja je dosta ispod cijena u zemljama EU. Moramo implementirati taj treći paket EU direktiva, to se ne može izbjeći. S usklađivanjem cijena energenata već kasnimo. To smo trebali učiniti još u ožujku ove godine, ali nismo jer su i druge zemlje EU kasnile", pojasnio je za Jutarnji listGoran Granić, ravnatelj Energetskog instituta Hrvoje Požar.
Zašto će skočiti cijene energenata pojašnjava i ekonomski analitičar Ante Babić.
"U Hrvatskoj sada industrija, kojoj je nametnuta velika cijena struje i plina, plaća troškove kućanstava. U EU će biti obrnuto. Tamo manje plaća onaj tko proizvodi od onoga koji troši, pa kućanstva plaćaju više nego industrija. Kod nas se dosad vodila socijalna politika cijena energenata", upozorava Babić i ističe kako će zbog usklađenja trošarina poskupjeti i loživo ulje te drvo.
Vezani članci:
arti-201107060757006 arti-201107041039006 arti-201107220416006