ANALITIČAR GODINE: /

"Građani još dugo neće moći kupovati automobile i stanove"

Image
Foto: PIXSELL, Goran Jakus

"Nedvojbeno je da smo izašli iz krize, a Milanović je u krivu ako misli da je to rezultat njegove Vlade. To je posljedica inercije jer se privatni sektor izborio za svoju poziciju.

5.2.2016.
11:59
PIXSELL, Goran Jakus
VOYO logo

Na dodjeli Nagrade Gorazd Nikić u četvrtak, u organizaciji Privrednog vjesnika, za Ekonomskog analitičara 2015. godine, Damir Novotny dobio je nagradu za ekonomskog analitičara godine, u konkurenciji 49 ekonomskih stručnjaka u Hrvatskoj.

Po primitku nagrade, ocijenio je da ekonomisti u Hrvatskoj nemaju puno razloga za smijeh. Pesimistični Novotny, i to na dan kada je Europska komisija povećala procjenu rasta BDP-a i najavila da bi zaposlenost trebala padati, za N1 Televiziju obrazložio je svoj stav.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DOBRE VIJESTI: /

Europska komisija povećala procjenu rasta hrvatskog BDP-a na 2,1 posto

Image
DOBRE VIJESTI: /

Europska komisija povećala procjenu rasta hrvatskog BDP-a na 2,1 posto

Milanović je u krivu

"Nedvojbeno je da smo izašli iz krize, a Milanović je u krivu ako misli da je to rezultat njegove Vlade. To je posljedica inercije jer se privatni sektor izborio za svoju poziciju. Ulazak u EU je otvorio granice i ojačao tržište", smatra Novotny.

Image
Foto: PIXSELL, Borna Filić

Damir Novotny

Optimizam s europskog tržišta prelio se i na ovo hrvatsko, smatra on. "Španjolska je, primjerice, stvorila 300 tisuća novih radnih mjesta. Dakle, hrvatska ekonomija jest ušla u novi ciklus, no još stagnira."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Analitičar godine mišljenja e da će trebati još puno vremena da se oporavimo: "Godinama je vladin sektor štitio svoj pložaj, a privatna su se poduzeća restrukturirala. Smanjivali su svoje troškove, a kućanstva razduživala. Počeli su u krizi štedjeti, i tako je i štednja građana porasla u zadnje dvije godine. Dakle, svi su se prilagodili novim okolnostima na tržištu. Sada vidimo pozitivan trend u kućanstvima jer su se umorili od krize. Međutim, neće još dugo krenuti nove investicije, poput kupovine automobila ili stanova".

Pritisak države na poduzeća

Upozorava da se stvara snažan pritisak od strane države na poduzeća, i da zbog toga ne možemo idućih godina očekivati brži ekonomski rast.

"Prije svega se moraju u red dovesti javne financije, a da se javni dug smanji država bi morala privatizirati veliki broj poduzeća. Recimo, država je vlasnik više od 400 poduzeća, od kojih su mnoga nebitna", kazao je Damir Novotny za N1 Televiziju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo