Britanska tražilica za posao Adzuna izvukla je podatke iz više stotina tisuća slobodnih radnih mjesta tijekom prošle godine kako bi otkrila koje vrste zaposlenja nude najvišu prosjećnu plaću – čak i ako nemate sveučilišnu diplomu.
10. Novinar
Prosječna godišnja plaća: 332,909 kuna
Iako danas sve više novinara ima diplome, još je uvijek moguće upasti u struku bez formalnih kvalifikacija - sve što vam treba dobra je priča i sposobnost pisanja.
9. Vojničko osiguranje
Prosječna godišnja plaća: 377,524 kuna
Vrhunskim osiguranjem dominiraju bivši pripadnici oružanih snaga. Poslodavci cijene iskustvo u procjenjivanju opasnosti, kao i organizacijsko i logističko iskustvo.
8. Upravljač opasnim otpadom
Prosječna godišnja plaća: 394,357 kuna
Firme poput Veolie i Suez Environment uklanjaju gadne nusproizvode koji nastaju na mjestima poput bolnica, tvornica pesticida ili rafinerija nafte. Zbog nužnih vještina i brige potrebne pri zbrinjavanju takvih produkata, kao i zbog potencijalne opasnosti koju takav otpad predstavlja onima koji ga uklanjaju, poslovi u tom sektoru dobro su plaćeni.
7. Upravitelj ljudskih resursa
Prosječna godišnja plaća: 415,736 kuna
Iako možda i nije najglamurozniji posao u uredu, upravitelj ljudskih resursa vjerojatno je među najkorisnijima. Brine se da su svi zadovoljni da ured radi kako treba i da svi budu plaćeni na vrijeme. Iako se u osnovi radi o administrativnom poslu, njegova važnost znači da su upravitelji ljudskih resursa uglavnom dobro plaćeni.
6. Zračni kontrolor
Thinkstock
Prosječna godišnja plaća: 441,170 kuna
NATS, britanska Nacionalna služba zračnog prometa, održava tečajeve za ljude koji žele ući u struku zračnih kontrolora. Tečaj traje minimum 5 mjeseci ali može i do 11, ovisno za što se želite specijalizirati.
5. Radnik u nuklearnoj elektrani
Prosječna godišnja plaća: 478,888 kuna
Dvije riječi - Homer Simpson. Dok gotovo svi na višim položajima u nuklearnoj industriji imaju akademske kvalifikacije, još uvijek postoje poslovi koji to ne zahtijevaju. Ipak, i za većinu tih poslova potrebne su specijalizirane vještine, koje se mogu steću u Nacionalnoj akademiji za vještine.
4. Radnik na naftnim platformama
Prosječna godišnja plaća: 530,122 kuna
Rad na naftnoj platformi može značiti dugotrajan, težak i opasan posao. Neki rade u smjenam od 12 sati, a na platformi se ostaje mjesecima. Tipični poslovi uključuju održavanje opreme, operacije bušenja, rad na platformi i upravljanje platformom. Zbog dugih smjena i dugotrajnog ostanka na moru, poslodavci plaćaju dobro da privuku bolje radnike.
3. Trgovac na burzi roba
Prosječna godišnja plaća: 570,095 kuna
Još uvjek ima dosta trgovaca koji su se počeli baviti poslom čim su završili školu. Darovitost za matematiku i brzi govor važniji su od diplome. Poput većine poslova na popisu, trebaju vam specifične kvalifikacije za posao.
2. Gradnja rudnika
Prosječna godišnja plaća: 605,033 kuna
Poput rada na naftnim platformama, gradnja rudnika može biti težak posao koji vam oduzima mjesece života odjednom. Većina industrije nalazi se u prekomorskim zemljama. Početni poslovi mogu zahtijevati posebne dozvole koje vam omogućuju upravljanje strojevima poput buldožera. Građevinska iskustva drugih vrsta mogu biti korisna.
1. Trgovac na tržištu dionica
Prosječna godišnja plaća: 639,810 kuna
Kao i s tržištem roba, još je moguće trgovati dionicama bez diplome dokle god ste dobar prodavač - i imate nužna odobrenja. Program CISI Tržišta kapitala se može proći bez diplome, ali kandidati moraju proći test etičnosti. Samo se ne ponašajte kao Leonardo DiCaprio u Vukovima s Wall Streeta.