Afera Spice u Zagorju zove se afera Cement

Vaba banka nije upletena samo u aferu Spice nego i u mutnu privatizaciju vezanu uz holding Zagorje d.d., u čijemu je 100-postotnom vlasništvu poznata građevinska tvrtka Zagorje-Tehnobeton.

30.1.2010.
12:11
VOYO logo

Blagonaklonošću Vabe, direktor obaju poduzeća Miroslav Bunić uspio je prije dvije godine istisnuti ostale dioničare i dokopati se većinskog vlasničkog paketa. Razlog je to zbog kojeg su protiv njega podignute kaznene prijave te se vode i sudski sporovi.

Bunić tvrdi da su sve kaznene prijave koje su protiv njega podigli nezadovoljni dioničari samo oblik pritiska i ucjene kako bi ga prisilili da njihove vlasničke pakete otkupi po nerealno visokoj cijeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ni Zagorje ni ZT nisu pretrpjeli nikakvu štetu zbog dokapitalizacije iz 2007. godine. Upravo suprotno, zahvaljujući njoj došli smo do svježeg kapitala i smanjili zaduženost, čime se omogućilo dovršenje već započete investicije", izjavio je za Večernjak.Bunić, koji je do 2007. bio samo jedan od deset glavnih dioničara Zagorja d.d., u srpnju te godine kao jedini član Skupštine u tajnosti donosi odluku o dokapitalizaciji tvrtke. Tada Vaba kao jedini institucionalni investitor s 51 milijun kuna postaje vlasnikom 50,6 posto dionica ZT-a. Na to reagiraju ostali dioničari koji protiv Bunića podnose kaznene prijave te ga prijavljuju Hanfi. Nakon toga Bunić sklapa novi ugovor s bankom, prema kojemu ona vraća udjel u ZT-u Zagorju d.d. za šest milijuna kuna veću cijenu od one po kojoj je kupila "dokapitalizirane" dionice.

Zastupnik dioničara, odvjetnik Mladen Petrić tvrdi, pak, da Vaba nije mogla uložiti 51 milijun kuna u dokapitalizaciju jer, prema Zakonu o bankama, u kupnju vrijednosnih papira može uložiti do 15 posto jamstvenog kapitala, a njen temeljni kapital u to je vrijeme iznosio 62,2 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prema našim spoznajama, to uopće nisu bila Vabina sredstva, već sredstva koja su u banku deponirana temeljem prethodno podignutih kredita Miroslava Bunića i njemu bliskih osoba. Vaba je u postupku dokapitalizacije iskorištena isključivo kao instrument zaobilaženja zakona i kao instrument preuzimanja društva, a ne kao pravi ulagatelj. Osobe u čiju je korist to činjeno jesu Miroslav Bunić i njegovi suradnici", kazao je Petrić za Večernji list.

Hanfa je utvrdila da je Vaba prekršila Zakon o tržištu vrijednosnim papirima jer je "dokapitalizirane" dionice pohranila na skrbničkom računu za Zagorje d.d., pa zapravo i nije bila institucionalni investitor. I Varaždinski sud utvrđuje kako u dokapitalizaciji nije poštivan Zakon o trgovačkim društvima. No dok Hanfa podiže prekršajni optužni prijedlog, Sud odbacuje kaznenu prijavu protiv Bunića.

Bunić u travnju 2008. godine ostalim dioničarima nudi otkup njihovih paketa za oko 150 milijuna kuna. U tom pothvatu opet ga prati Vaba banka, koja mu odobrava veliki kredit za preuzimanje vlasništva u holdingu Zagorje d.d. (a time i u ZT-u). Većina dioničara ne pristaje na tu ponudu, no troje ih popušta. Uz dionice Holdinga kao zalog za kredit Bunić postaje vlasnik udjela popustljivog trojca, a potom im daje otkaze o kojima se još uvijek vode sporovi. No ni danas se ne zna tko je stvarni većinski vlasnik Zagorja d.d. – 54,46 posto dionica deponirano je na trima Vabinim skrbničkim računima. Jedan od njih vodi se na Bunića, drugi u korist njegova poduzeća Varaždinski holding d.o.o, dok je treći vlasnik, koji posjeduje 27,23 nepoznat.

Prema riječima manjinskih dioničara, ta dokapitalizacija ima nekoliko poveznica s aferom Spice. Jedna od njih je Vaba banka, druga Bunićev odvjetnik Oleg Uskoković, poznat po tome što je bio direktor Fimine tvrtke Fima AMi ltd. na Malti na kojoj su deponirane sporne Podravkine dionice, i treće Bunićevo pravdanje da je sve učinio zbog "neprijateljskog preuzimanja".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No unatoč svim sumnjama, o kojima se DORH nije izjasnio, Večernjak piše kako je Bunić dobro vodio varaždinski holding.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo