A što ako i drugi otkažu poslušnost poput Britanije?

Nakon što je na posljednjem summitu EU-a predstavljen prijedlog o strožem fiskalnom režimu za članice, britanski je premijer stavio veto na ugovor i zabrinuo ulagače.

18.12.2011.
14:24
VOYO logo

Ulagači se plaše mogućnosti da bi neke od članica EU-a mogle, kao i Britanija, odustati od prijedloga o strožem fiskalnom režimu koji je bio glavna tema posljednjeg summita EU-a.

Uz to, postoje naznake da su neke središnje banke, uključujući njemačku Bundesbanku, nesklone povećanju zajmova Međunarodnom monetarnom fondu, što potkrepljuju stajališta da bi se kriza mogla intenzivirati u idućoj godini. Gospodarska situacija ne ide u prilog europskoj valuti, piše Poslovni dnevnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ostavlja li SAD Britaniju samu?

Veto koji je britanski premijer stavio na ugovor nakon summita EU 9. prosinca u njegovoj je domovini doživio različite reakcije. Neki kažu da to Britance tjera u izolaciju, dok neki tvrde da je Cameron time htio zaštititi financijski sustav zemlje.

Urednik Deutsche WelleaRob Mudge vjeruje da je Cameronov potez uzdrmao i odnose sa SAD-om, koji će sada tražiti nove saveznike. Cameronova nespremnost da se Britanija u budućnosti uključi u rješavanje europske financijske krize bacila je sjenu i na takozvane posebne odnose između SAD-a i Ujedinjenog Kraljevstva: hoće li Amerikanci još čvršće razvijati veze s vodećim zemljama eurozone uz opasnost da time još više izoliraju Britaniju, ili će stati uz Britance uz opasnost da izgube beneficije koje bi im mogla ponuditi ponovno oživljena eurozona?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mudge piše da bi zato SAD svoje interese mogao usmjeriti prema Aziji. Također, tu je i Australija, koja SAD-u nudi nešto što Britanija više ne može: mogućnost geostrateškog partnerstva u tom sve važnijem dijelu svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
KSW 94
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo