Iako će morati platiti izdašan porez, ove će otpremine premašiti one koje su svojim zaposlenicima dala dva najbogatija poduzeća u djelomičnom vlasništvu države - INA i HT!
Naime, u ovoj će godini trošak zaposlenih u Agenciji za upravljanje državnom imovinom biti čak 20,5 milijuna veći od predviđene cifre od 50,5 milijuna kuna, što je osigurano rebalansom proračuna. Taj će novac pokriti milijunske otpremnine bivših HFP-ovaca koji su nagodbu o otpremnini u visini od čak tri prosječne plaće dogovorili 2004. godine, piše Novi list.
To znači da je radniku s 20 godina staža koji je prije odlaska dobivao prosječnu plaću od deset tisuća kuna za svaku godinu staža bilo isplaćeno 30 tisuća kuna otpremnine što u konačnici znači ukupan iznos od 600 tisuća kuna, odnosno 60 prosječnih plaća.
Zakon o radu, inače, propisuje da otpremnina mora iznositi trećinu plaće za svaku godinu staža, pod uvjetom da maksimalan iznos ne prelazi šest prosječnih plaća, s iznimkom da to dopušta kolektivni ugovor, kojeg HFP-ovci nisu imali. Nadalje, državni službenici za poslovno uvjetovani otkaz za 20 godina staža dobiju svojih 13 prosječnih plaća.
Ovo nije kraj!
No, vodstvo HFP-a iz 2004. godine dogovorilo je to sa 170 zaposlenih, s procjenom da će uskoro morati smanjiti kadar i da će se ti činovnici u slučaju otkaza ili prijevremene mirovine teško ponovno zaposliti. Kada je 25 HFP-ovaca odlučilo otići u prijevremenu mirovinu 2009. godine, šef Fonda Vedran Duvnjak nije pristao na isplatu. No, oni su to uspjeli izboriti na sudu pa država uz kamate i troškove suđenja mora pokriti i otpremnine u prosjeku od 1,2 milijuna kuna!
U AUDIO-u pritom ne žele ni reći koliko tih "menadžerskih" otpremnina preostaje za isplatu kada se završe sve pokrenute tužbe.