Najčešće greške pri kupnji hrane zbog kojih trošimo previše

Novca nema, a jedan od najčešćih prigovora današnjice je da je hrana – rashod na kojem je najteže štedjeti – preskupa.

14.1.2014.
14:33
VOYO logo

Melissa d'Arabian je primjerice zaradila bogatstvo upravo na pronalaženju tih alternativa – kako štednjom na namirnicama, tako i na knjizi Večere za 10 dolara. Ondje je pobrojala 12 uobičajenih pogrešaka prilikom kupnje namirnica, koje je izdvojio Business Insider.

1. Plaćanje pune cijene mesa

Meso je često najskuplja namirnica u obroku, no često je zbog kratkog roka trajanja na popustu. Autorica knjige preporučuje kupnju sniženih komada mesa i smrzavanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. Robovanje receptu

Umjesto da kupujete baš svaki sastojak iz recepta, treba razmišljati o zamjenskim namirnicama. Možda umjesto limuna možete iscijediti naranču ili kiselost postići octom? Menta, bosiljak, peršin i korijander često se mogu zamijeniti jedan drugim.

3. Nedovoljno korištenje zamrzivača

Kruh, slanina, čak i biljke kupljeni na sniženju mogu se uspješno čuvati ako se zamrznu. Ona biljke čuva zamrznute u ulju u posudicama za led.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

4. Zabluda da jeftine namirnice znače i jeftinu kupnju

Konzerva graha je prilično jeftina, no d'Arabian upozorava da za cijenu jedne možete kupiti pet puta više graha ako kupujete sušeni.

5. Izbjegavanje matematičkih operacija

Brojne se namirnice mogu kupovati zapakirane ili otpakirane, na komad. No, kad je kupnja pakiranja jeftinija? To je uobičajeno primjerice za krumpire i mrkvu, ali za jabuke, gljive i naranče nije – jeftinije su kad ih uzmete iz gajbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

6. Uzimanje velikih kolica

Istraživanja su pokazala da ćete ako u trgovini gurate velika kolica više potrošiti nego da u ruci držite košaru. Stoga, ako trgovina ima samo kolica, d'Arabian preporučuje da ih prvo napunite pravim, jeftinijim namirnicama, a da tek onda obilazite police s grickalicama.

7. Rasipništvo na pogrešnim odjelima

Ako ste se odlučili počastiti, treba imati na umu da kvalitetniji komad mesa zna koštati daleko više nego neka fina gljiva u odnosu na običan šampinjon, a ona obroku može dati puno finiji šmek.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

8. Zaobilaženje salate

Lješnjaci, masline i salata mogu koštati prilično malo, a od njih se može napraviti čudo kojeg se ne bi posramio nijedan restoran.

9. Oklijevanje oko traženja pomoći od osoblja

Mesar vam može dati korisne savjete oko pripreme jela od mesa koje je na popustu, ili ga možete zamoliti da vam veliki komad izreže, pa čak i kockice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

10. Dopuštanje da vas popis za kupnju sputava

Umjesto paprike, rajčice i poriluka, zapišite "povrće za večeru" i vodite se cijenama, tj. sniženjima.

11. Nepoznavanje uobičajenih cijena važnih proizvoda

Da biste kupovali pametnije, potrebno je znati kako se kreću cijene proizvoda koje najčešće kupujete, primjerice kilograma pilećih prsa ili mlijeka. Tako ćete znati je li taj artikl jeftiniji ili preskup u trgovini u kojoj kupujete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

12. Mišljenje da se uštedjeti može samo pri kupovini

Bilo koji vlasnik restorana može potvrditi da je menadžeriranje pola bitke za uštedu, navodi d'Arabian. Ako se racionalno odnosite prema namirnicama, ušteda će doći sama po sebi. Osim toga, treba uvijek imati na umu da je bacanje hrane najgori način bacanja novca.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo