Nakon završetka turističke sezone broj nezaposlenih opet raste. Trenutno je na burzi 332.596 ljudi, a među vojskom nezaposlenih je i 36.945 visokoobrazovanih osoba, koje čine 11,4 posto ukupno prijavljenih nezaposlenih osoba.
Od 36.945 visokoobrazovanih osoba u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, 9.913 osoba nema niti dana radnog iskustva. Među njima ima i onih koji su godinama na burzi rada. S obzirom da rijetko koji poslodavac želi radnika bez iskustva, neki od ovih ljudi, nažalost, osuđeni su na doživotnu nezaposlenost.
Prema podacima HZZ-a, među 10 zanimanja s višom stručnom spremom i visokom stručnom spremom, kojih ima najviše na burzi, najbrojniji su ekonomisti i diplomirani ekonomisti.
Među njima su i zanimanja koja su do prije nekoliko godina bila tražena poput inženjera građevine, diplomiranih inženjera elektrotehnike i stručnjaka za financije.
Mnogi su se prestali nadati da će ikada pronaći posao za koji su se školovali, pa se odlučuju na prekvalifikaciju. U zadnje vrijeme nije rijetkost da se akademski obrazovani ljudi upisuju na razne tečajeve i obrazuju za zanimanja s kojima je danas u Hrvatskoj lakše pronaći posao. Najčešće biraju tečajeve na kojim se osposobljavaju za zanimanja u ugostiteljstvu i njegovateljice.
Velik broj nezaposlenih s fakultetskim diplomama, a pogotovo oni koji su nedavno diplomirali, odlučio je svoju sreću potražiti u inozemstvu. Privučeni ponudama i plaćama o kojima u Hrvatskoj mogu samo sanjati, odlaze u zemlje Europske unije, ali i zemlje poput Kanade i Katara.
Novi gastarbajteri
Kako se čini, i nove gastarbajtere s diplomom najviše privlači Njemačka. Iako je ona među zemljama koje su Hrvatima nakon ulaska naše zemlje u EU uvele ograničenja, postoje izuzeci kada su u pitanju visokoobrazovani koji nađu posao koji odgovora njihovoj stručnoj spremi.
Kako je od 1. srpnja dio EURES mreže postao i Hrvatski zavod za zapošljavanje, jedan dio trbuhom za kruhom odlazi preko europske burze rada. Diploma, radno iskustvo i dobro poznavanje jezika osnovni su uvjeti koji traže poslodavci u Europi.
Analitičari ocjenjuju da će do smanjenja nezaposlenosti doći tek nakon poboljšanja trendova u realnom sektoru i početka stvaranja novih radnih mjesta. Kako nema naznaka da se u tom pogledu nešto značajnije događa, prilično je sigurno da će tisuće visokoobrazovanih, u čije je školovanje država potrošila milijune, za kruh zarađivati izvan granica domovine.