Njemačka vlada posjeduje 58 posto telekomskog diva, a namjerava prodati otprilike 10 posto udjela nakon što Deutsche Telekom kupi Voicestream. Ukupni udio njemačke vlade u Deutsche Telekomu je pojačao sumnje američkih zakonodavaca da će pruzimanje imati negativne posljedice za nacionalnu sigurnost i nadmetanje. Preuzimanje još uvijek mora osigurati suglasnost američke Federalne komisije za komunikacije koja posjeduje pravo sprečavanja, jer je više od 25 posto Deutsche Telekoma u vlasništvu strane vlade.
Deutsche Telekom je u srpnju objavio kupovinu američke mobilno-telefonske tvrtke za 50,7 milijardi dolara čime bi se stvorila globalna telekomunikacijska supersila. Ako bi se kupovina obavila, zajednička bi tvrka bila vrijedna 205 milijardi dolara. Taj bi posao pružio Deutsche Telekomu, koji je pogođen nadmetanjem na domaćem tržištu, željeno uporište na američkom tržištu.
- Savezna vlada još jednom potvrđuje svoju odluku da bivšu državnu tvrku DT pretvori u tvrtku u privatnom vlasništvu, u potpunosti upravljanu tržišnom ekonomijom - napisao je u pismu savjetniku za američku nacionalnu sigurnost Samuelu Bergeru, savjetnik njemačkog kancelara za vanjsku politiku i sigurnost Michael Steiner.
S druge strane, predstavnica američkog ministarstva trgovine Charlene Barshefsky napisala je nedavno u pismu Kongresu da se još mnogo toga mora učiniti kako bi se potaklo strane tvrtke da prodaju svoje udjele u telekomunikacijskim tvrtkama.
? Administracija će i dalje ne samo nastaviti, već i pojačati svoje napore, u WTO-u i ostalim institucijama, u poticanju trgovinskih partnera da privatiziraju svoj telekomunikacijski sektor što je moguće brže - obećala je Charlene Barshefsky.